Balkan Grand Prix 6 - Състезание по културизъм

Евертън спря Ливърпул по пътя към върха след голов трилър в дербито на Мърсисайд (видео)

Евертън и Ливърпул сътвориха зрелищно мърсисайдско дерби, в което двата отбора разменяха ролите и се чувстваха еднакво близо до победата, но в крайна сметка стигнаха до зрелищно равенство - 3:3.  Селекцията на Брендън Роджърс излизаше на два пъти напред в резултата след голове на Филипе Коутиньо (5') и Луис Суарес (19'). Между тези две попадения се разписа Кевин Миралас (8'), а след почивката Ромелу Лукаку направи обрата пълен с два гола в рамките на десет минути (72' и 82'). Минута преди края Даниел Стъридж изравни. Така Ливърпул пропусна възможността да излезе на върха във временното класиране поне за няколко часа.

Голмайсторът на Ливърпул Даниел Стъридж бе оставен на резервната скамейка за началото, след като имаше оплаквания и не бе тренирал пълноценно с отбора в последните няколко дни. Луис Суарес бе на върха на атаката, Джо Алън стартира като опорен халф, а другата изненада в състава на Брендън Роджърс беше присъствието на младия Джон Фланаган като ляв бек.

Само една промяна бе направил Роберто Мартинес в своя стартов състав, като Рос Баркли започна вместо Леън Осман. На върха на атаката на Евертън стартира Ромелу Лукаку.

Още в петата минута Филипе Коутиньо изведе Ливърпул напред. Джерард центрира от ъглов удар, Суарес продължи с глава към задната греда, където Коутиньо бе оставен сам от бранителите на Евертън. Бразилецът овладя добре с коляно и прати топката хладнокръвно в мрежата на Тим Хауърд. Само три минути след това Кевин Миралас изравни резултата. Бейнс изпълни пряк свободен удар пред вратата на Миньоле, Шкъртел не успя да играе успешно с глава, топката стигна до Миралас, който изпревари Джерард и акробатично изравни.

Малко след това "карамелите" бяха близо до втори гол, след като Пиенаар изведе Лукаку сам срещу Миньоле, но стражът на Ливърпул излезе добре и се намеси решаващо. Изключителната динамика в това дерби продължи и в 19-ата минута Луис Суарес отново изведе селекцията на Брандън Роджърс напред след перфектно изпълнен пряк свободен удар и недобре подредена стена от отбраната на Евертън.

В 35-ата минута главният рефер Фил Дауд пожали Кевин Миралас, който влезе с бутоните в бедрото на Луис Суарес. Съдията обаче показа само жълт картон на нападателя, вместо да го изгони.

В 54-ата минута резервата Деулофеу бе изведен сам срещу Миньоле, но отново стражът на Ливърпул се намеси решаващо, избивайки с крак.

След час игра Джо Алън направи фрапантен пропуск, като не успя да се възползва от грешка в отбраната на Евертън и не уцели опразнения от Хауърд ъгъл, пращайки топката встрани от вратата. Последва ново решаващо спасяване на Миньоле, който отново отказа Лукаку.

В 72-ата минута Ромелу Лукаку изравни. Първо Миньоле спаси шут на белгиеца от пряк свободен удар, но при последвалото разбъркване Джеймс Макарти успя да върне в наказателното поле, където Лукаку засече от 12 метра и с плътен изстрел този път не даде шанс на вратаря.

12 минути преди края Суарес пропусна страхотна възможност да изведе отново Ливърпул напред, след като засече с глава центриране на Джерард, но Хауърд изби.

В 82-ата минута Ромелу Лукаку направи обрата пълен, засичайки с глава центриране от ъглов удар на Миралас. И в тази ситуация за пореден път в днешния двубой централните бранители на Ливърпул не се намесиха адекватно. Минута преди края на редовното време Даниел Стъридж изравни резултата, след като засече с глава центриране на Джерард от пряк свободен удар.

В добавеното време английският национал вкара още веднъж топката в мрежата на Хауърд, но попадението правилно бе отменено заради засада.

Ливърпул е на второ място с 24 точки, докато Евертън остава пети с три по-малко.