Франция успя! (видео)

Отборът на Франция се класира за световното първенство в Бразилия догодина. "Петлите" успяха да наваксат изоставането си от два гола от първия мач с Украйна от баражите и в днешния реванш с победа с 3:0 ще пътуват за Мондиал 2014. Автори на попаденията бяха Мамаду Сако и Карим Бензема през първата част, а решителният трети гол бе автогол на Олех Хусев 72-ата минута.

Срещата бе белязана от няколко грешки на арбитара Дамир Скомина. Реферът не зачете чист гол за домакините заради несъществуваща засада, но след това призна такъв, в който играч на "петлите" бе зад защитата. При решителния гол на тима също имаше съмнения за засада, които не бяха уважени. Гостите пък играха цяло второ полувреме с човек по-малко, след като Йевхен Качериди получи втори жълт картон.

Франция излезе с офанзивна схема с трима в атака - Матийо Валбуена, Франк Рибери и Карим Бензема. Централната двойка защитници бе изцяло нова в сравнение с първия мач в петък. На мястото на наказания Лоран Кошчелни и Ерик Абидал излязоха Рафаел Варан и Мамаду Сако.

Франция започна много активно мача и още в първите минути можеше да открие резултата, но удар на Валбуена бе спасен от Пятов, а след това нямаше кой да засече върнатата топка от Бензема в наказателното поле.

Резултатът все пак бе открит от домакините в 22-ата минута, когато Сако успя да довкара във вратата една топка, която вратарят Пятов бе избил след удар на Франк Рибери.

В 30-ата минута Франция стигна до нов гол, който обаче бе отменен неправилно от рефера Дамир Скомина заради засада. Рибери премина през двама съперници и подаде към Бензема, който на празна врата вкара. Повторенията показаха, че нападателят на Реал Мадрид е на чиста позиция.

Ситуацията при отменения гол на Франция

Малко по-късно обаче домакините стигнаха до втория си гол. След разбъркване в наказателното поле топката стигна до Бензема, който без да се бави я прати в мрежата. Тук обаче съдията отново допусна грешка, тъй като в този случай нападателят бе в засада при паса към него.

В самото начало на второто полувреме гостите останаха с човек по-малко, след като Качериди получи втори жълт картон за фаул срещу Рибери и трябваше да напусне терена.

При това положение Франция тръгна масирано в атака, за да търси третия и решителен гол. Бензема и Валбуена пропуснаха да се разпишат, но в 73-ата минута попадението дойде. Пятов изби един далечен удар на Патрис Евра, след който топката стигна до Рибери, който стреля към вратата, но шутът му срещна тялото на Олех Хусев, който под натиска на Мамаду Сако я прати в собствената си врата.

До края на мача французите показаха, че са научили урока си отпреди 20 години и не допуснаха гол в края, който да ги изхвърли от световното, подобно на този на Емил Костадинов. "Петлите" действаха хладнокръвно и не дадоха на Украйна да създаде опасности пред вратата им. Така Франция е последният отбор от Европа, който си подпечата билетите за Бразилия. Днес това сториха още Хърватия, Гърция и Португалия.

ФРАНЦИЯ - УКРАЙНА 3:0 (в първия мач 0:2)