"Шахматистите" матираха Исландия и отиват в Бразилия (видео)

Националният отбор на Хърватия си осигури участие на световните финали в Бразилия, след като спечели с 2:0 реванша от баражите в зона Европа срещу Исландия. В първия мач двата тима не излъчиха победител завършвайки 0:0, но днешния успех на "шахматистите" им гарантира класирането напред. Марио Манджукич откри резултата в 27-ата минута, а в 47-ата Дарио Сърна вкара втория гол в мача. Домакините също така играха от 38-ата минута с човек по-малко след като Манджукич бе изгонен с директен червен картон, но и това не им попречи да надиграят категорично своя съперник.

Първото полувреме премина изцяло под диктовката на състава на Хърватия. Домакините редяха атака след атака. Още в 4-ата минута след центриране от корнер Ивица Олич стреля от близо, но покрай вратата. След това в 21-ата минута Дарио Сърна пробва рефлексите на вратаря на съперника от фаул, а при последвалия корнер Марио Манджукич стреля с глава над вратата. Така в 27-ата минута натискът на хърватите даде резултат. След заучена комбинация от корнер Иван Ракитич центрира в наказателното поле, там Иван Перишич отклони топката към Манджукич, който от близо я засече в опразнената врата за 1:0.

Голът още повече вдъхнови "шахматистите" и в 32-ата минута Лука Модрич отправи далечен удар, с който доста затрудни Халдорсон. Три минути по-късно стражът отново трябваше да се намесва след изстрел с глава на Манджукич. В 38-ата минута обаче нападателят на Байерн извърши грубо нарушение като посегна опасно в краката на съперник и получи директен червен картон оставяйки съотборниците си с човек по-малко на терена. Въпреки това домакините продължиха да контролират мача и дори в 45-ата минута бяха близо до втори гол, но Ведран Чорлука от близо стреля прекалено слабо и в ръцете на вратаря.

Хърватия продължи да доминира в мача и през втората част. Още в началото домакините стигнаха и до втори гол. В 47-ата минута Дарио Сърна получи една топка на ъгъла на наказателното поле и отправи много коварен удар, като топката тупна точно пред вратаря и се озова в мрежата му за 2:0. В 57-ата минута домакините бяха изключително близо и до трети гол. Първо Матео Ковачич направи страхотен пробив и излезе сам срещу вратаря, но ударът му бе избит в последния момент от Халдорсон. При последвалия корнер пък Олич изпълни прекрасна задна ножица, но топката срещна напречната греда и се спря в гърба на вратаря. В 65-ата минута и Сърна не успя да отбележи изведен очи в очи срещу вратаря от Модрич.

В заключителните минути Исландия организира плах натиск, който обаче не доведе до нищо опасно пред вратата на Стипе Плетикоса с изключение на един изстрел на Гилфи Сигурдсон над вратата. В крайна сметка мачът завърши със заслужена победа на Хърватия и тимът ще играе на световните финали догодина.

Хърватия - Исландия 2:0 (в първия мач 0:0)
1:0 Манджукич (27)
2:0 Сърна (47)