Юношите на България преодоляха първото препятствие по пътя към Евро 2014

Юношите на България до 19 г. се класираха за Елитния кръг от квалификациите за Евро 2014 в Унгария. Момчетата на селекционера Александър Димитров завършиха 1:1 с Албания и с актив от 5 точки завършиха на второ място в първия етап на пресявките, провел се на родна земя.

Реян Даскалов вкара попадението за младите "лъвове", а Пренди изравни в 75-ата минута. Мики Орачев получи червен картон в 84-ата минута, но съотборниците му удържаха ценната точка.

В другата среща от групата Словакия и Гърция завършиха 3:3 и заради повече отбелязани голове южните ни съседи са първи в групата.

Първите 20 минути бяха равностойни, като българските момчета имаха две добри възможности. Още в 7-ата минута Петър Витанов пробва далечен удар, който затрудни максимално вратаря на албанците Томас Стракоша, вратар на Лацио. В 14-ата минута хубава атака на българите завърши с удар на Георги Минчев, за
съжаление обаче не особено точен. В 23-ата минута след атака на Станислав Дрянов и Петър Витанов българите имаха претенции за дузпа заради игра с ръка, но съдията Ейлан Шемойлевич от Израел си затрая.

В първите 10 минути на второто полувреме албанците заиграха много по-настървено и още след три минути се наложи Христофор Хубчев да спира топката пред българската голлиния. Последваха нови два удара, които вратарят Любенов трябваше да спасява. В една опасна атака на Албания пък Мики Орачев трябваше да прави фаул, който му донесе и жълт картон.

Резервата Реян Даскалов обаче се разписа за България в 61-ата минута, като засече подаване на празна врата на Георги Минчев. Халфът на ЦСКА Петър Витанов свърши цялата работа, след като пресече атака на гостите в средата на терена и подаде на
дясно към Минчев.

Гостите продължиха обаче да търсят гол и в 75-ата минута изравниха чрез Адит Пренди, който засече подаване на Ардилт Калая.

Петър Витанов продължи да тормози албанците в средата на терена и последователно спечели фаул и изработи картон на противников играч. В 83-ата минута пък негов удар беше блокиран от вратаря Стракоша с мъка. Само 60 секунди по-късно обаче Мики Орачев получи втори жълт картон заради фаул срещу Едис Кавазай и остави нашите с 10 човека в заключителните минути на двубоя.

Жребият за следващата фаза на квалификациите ще бъде теглен на 28 ноември в Нион.

БЪЛГАРИЯ - АЛБАНИЯ 1:1
1:0 Даскалов (61)
1:1 Пренди (75)

БЪЛГАРИЯ: Любенов, Орачев, Гълъбов, Хубчев, Василев, Р. Цонев, Витанов, Б. Цонев (56-Мисяк), Дрянов, Минчев, Вутов (48-Даскалов)