Барса громи за по-голям аванс, Меси пак се контузи (видео)

Шампионът на Испания Барселона вече има преднина от три точки пред втория Атлетико Мадрид след успех като гост с 4:1 над закъсалия Бетис в среща от 13-ия кръг на Ла Лига, играна на "Бенито Вийямарин" в Севиля. Лошата новина за каталунците е поредната контузия на Лионел Меси, който напусна игра в 21-вата минута след нова травма на същото ляво бедро. Утре ще има обстойни медински изследвания. Головете за "синьо-червените" отбелязаха Неймар (36), Педро Родригес (37) и Сеск Фабрегас (63 и 79). Хорхе Молина беше точен от дузпа секунди преди финала на мача. Резултатът не отговаря на показаното, като "лос кулес" бяха убийствено ефективни, а силната игра на "бяло-зелените" остана невъзнаградена.

Херардо Мартино предприе ротационни промени, като избра централна защитна двойка с Карлес Пуйол и Марк Бартра. В атака до Меси и Неймар се появи Педро Родригес вместо Алексис Санчес. Сеск Фабрегас пък замени Андрес Иниеста. Пепе Мел подреди 4-2-3-1 с тежък нападател в лицето на Хорхе Молина.

Преди срещата домакините облякоха фланелки в подкрепа на контузения си съотборник Дамиен Перкис. Първата възможност в срещата дойде още във втората минута, когато Неймар нахлу в наказателното поле, но вместо да стреля предпочете пас към Меси и сбърка. В осмата каталунците се пропукаха на втората греда при корнер, но след върната топка Шави Торес игра безобидно с глава. В десетата след центриране от фаул кълбото попадна в краката на Молина, но Бартра застана на пътя на кълбото.

В 12-ата Педро центрира към Неймар, бразилецът се забави, но въпреки това излъга двама защитници, след което не сполучи с паса. 57-милионното "синьо-червено" попълнение игра най-дейно за гостите от "Камп Ноу" в началото на двубоя. В 17-ата Молина излъга Бартра в наказателното поле, но Виктор Валдес зае прекрасна позиция.

В 18-ата Лео Меси беше ритнат от младия бранител Каро, но съдията замълча. Последва мълниеносна контра за севилци, при която аржентинецът беше на земята. Алваро Вадийо центрира отдясно, Хуан Карлос насочи прекрасно с глава, но Валдес се отличи с много майсторско и класно спасяване. При сблъсъка с Каро Меси получи контузия и в 21-вата минута беше заменен от Иниеста.

Без "десетката" играта на "блаугранас" сякаш потръгна. В 25-ата Педро и Даниел Алвеш разиграха много добре по десния фланг, бразилецът центрира към Неймар, който с глава сам от пет метра намери ръката на вратаря Гийермо Сара. В 27-ата Бартра се прояви с решаващо посягане преди шут на Вадийо от непосредствена близост.

Само в рамките на стотина секунди Барса успя да изкове стабилна преднина. В 36-ата минута Алекс Сонг даде чуден пас към Сеск Фабрегас, а той намери непокрития Неймар, който от осем метра насочи в непокрития ъгъл. В 37-ата отбита топка попадна в Педро, канарецът потърси пас към Неймар, който беше в засада, бразилецът остави топката и "седмицата" сам я догони, за да се озове на стрелкова позиция. Бързоногото крило избра удар по диагонала и отбеляза красив гол с топка до гредата. Неймар остана в пасивна засада и защитата на Бетис подцени усилията на Педро.

В 45-ата минута Неймар и Педро отново бяха близо до гол - бразилецът предпочете пас към испанския национал, но Родригес не можа да насочи точно, притиснат от Жорди Фигерас. Въпреки силните двайсетина начални минути Баломпие се оттегли с двоен пасив, след като на два пъти андалусците бяха хванати неподготвени в защита.

Втората част започна с мощен натиск на Бетис. В 46-ата минута Жоан Верду стреля технично от 20 метра и топката премина опасно покрай дясната греда на Валдес. В 50-ата Иниеста задържа в пред собственото наказателно поле и сбърка, но Бартра протегна крак и изби удара на Хуан Карлос. След корнера топката беше отбита, попадна на крака на Ноно, който от 21 метра изстреля бомба, която разтресе дясната греда.

Неймар тормозеше защитата на андалусците с включвания на ръба на засадата. В 60-ата бразилецът финтира бранител, но сам срещу вратаря Сара на два пъти нацели тялото му. В 63-ата Мартин Монтоя се включи от задна позиция, върна назад и Фабрегас само насочи в мрежата за 0:3. Тук амбицията на домакините сякаш беше прекършена, а двубоят - решен. В 79-ата Алвеш центрира отдясно и оставеният сам Фабрегас с глава се разписа с втория си гол в срещата и общо четвърти за своя тим. В добавеното време Алвеш направи дузпа и Хорхе Молина оформи крайния резултат - 1:4.

Въпреки гръмката загуба феновете на Бетис скандираха до последно в подкрепа на своите любимци, които се смъкнаха на последната 20-а позиция. Следващият мач на Баломпие ще е изключително важен не само заради мястото в таблицата, а и защото предстои дерби със Севиля на "Рамон Санчес Писхуан".

Снимки: Getty Images/Guliver