Класика без изненада: Надал се справи с Федерер

Световният номер 1 Рафаел Надал се класира за финала на турнира от сериите "Мастърс" в Лондон след успех с 2:0 сета (7:5, 6:3) над бившия най-добър в света Роджър Федерер в 1/2-финален мач, продължил час и 20 минути. На финала Рафа ще се изправи срещу победителя от двубоя между Новак Джокович и Станислас Вавринка. Голямата разлика в двубоя бяха непредизвиканите грешки - 38 за Федерер и 20 за Надал.

Мачът започна с лесни сервис геймове, взети почти без съпротива. При 1:1 и сервиване на швейцареца се стигна до 40:40, но Роджър успя да спечели следващите две точки. В петия гейм три силни начални удари решиха спора в полза на сервиращия Федерер - 3:2. Шестият гейм беше изключително оспорван и рекордьорът по титли от Големия шлем изпусна три брейкбола. Рафа измъкна гейма с мощни диагонали от форхенд. Най-добрата възможност Федерер имаше при втория шанс за пробив, но пресили форхенд по правата.

След като испанецът измъкна гейма, се очакваше силна игра от лявата му ръка в седмия гейм, но Роджър го затвори на нула само за минута и осем секунди - 4:3. Надал издебна своя шанс в деветия гейм, когато Федерер направи първата двойна грешка в срещата. Рафа натрупа четири последователни точки и проби швейцареца за 5:4 в своя полза.

Вместо да завърши сета обаче световният номер едно се пречупи пред устрема на своя опонент. Роджър си извоюва два поредни брейкбола след мощен форхенд, завършил 30-ударово разиграване. Швейцарът спечели още първия след непредизвикана грешка на Надал - 5:5. Последва трети последователен пробив и втори в графата на 27-годишния тенисист от остров Майорка. Първият сервис изневери на швейцареца, а при разиграване на втори сервис допусна фатални непредизвикани грешки. Последва "нулев" сервис гейм за Надал и успех в сета със 7:5.

Първите четири гейма от втория сет завършиха с успех за сервиращия. Последният приключи за минута и 23 секунди в графата на Надал - 2:2. В петия гейм Федерер поддаде и веднага беше наказан. Неубедително излизане на мрежата и непредизвикана грешка на швейцареца донесоха пробив в сметката на испанеца. Рафа затвърди пробива след нов лош гейм за неговия съперник, изпъстрен с непредизвикани грешки - 4:2.

В осмия гейм Федерер беше вдъхновен за пробив след страхотен "печеливш" ретур за 15:15. Швейцарът стигна до 30:30, но грешки в мрежата не му оставиха шансове - 5:3. Сякаш бившият номер 1 вече не вярваше в обрата и допусна лесен пробив за край на сета и краен резултат 7:5, 6:3 в полза на лидера в ранглистата.

Федерер записа шест аса срещу два за своя съперник. Рафа обаче показа убийствена ефективност и записа четири пробива при четири възможности за пробив. За сравнение, Фед се отличи само с 25 процента успеваемост (1/4). Това е победа номер 22 (от 32 срещи) за испанеца в дуела му срещу швейцарския майстор. Това е първи успех за балеареца срещу Федерер на турнир в зала. Утре Рафа за втори път ще спори за трофея на настилката в Лондон Мастърс.

Снимки: Getty Images/Guliver