Силен Арсенал надигра Ливърпул, респектира конкуренцията и дръпна с пет точки на върха (видео)

Арсенал победи с 2:0 Ливърпул в дербито на върха в Премиър лийг, благодарение на което "артилеристите" дръпнаха с пет точки пред своите конкуренти за първото място. Санти Касорла (19') и Аарън Рамзи (59') донесоха изключително важния успех на домакините, които продължават да нямат загуба във Висшата лига след първия кръг. Поражението пък бе второ за отбора на Ливърпул, който заема трето място във временното класиране. Атомното нападателно дуо на мърсисайдци този път не успя да се отчете с гол, като Луис Суарес пропусна няколко възможности, а веднъж негов удар срещна и гредата. Гостите бяха ощетени и от главния рефер Мартин Аткинсън, който спря ненужно голова атака на Ливърпул.

Микел Артета се завърна в титулярния състав на "артилеристите" след наказание, а Джак Уилшир пропусна мача заради контузия.

Изненадата в състава на Ливърпул бе присъствието на Джон Фланаган сред титулярите. 20-годишният играч замести болния Глен Джонсън. Филипе Коутиньо, който получи контузия още през септември, се завърна, но бе оставен на резервната скамейка за началото и се появи след почивката. Суарес и Стъридж водеха атаката на гостите.

Още в петата минута домакините можеха да излязат напред  в резултата, след като Жиру изведе Росицки в наказателното поле, чехът стреля по земя към далечния ъгъл, но Миньоле успя да избие. Няколко минути след това Джордън Хендерсън имаше страхотна възможност. Халфът отне от Касорла и направи продължителен рейд, справи се и със Саня, но в решителния момент Хендерсън не успя да нанесе удар.

В 19-ата минута Саня центрира отдясно, Касорла засече с глава, топката рикошира в гредата, но испанецът стигна отново до нея и я прати в мрежата на Миньоле - 1:0. В 25-ата минута Саня спря непозволено опасна атака на Суарес отляво. Уругваецът изпълни бързо и продължи към Стъридж, който центрира в наказателното поле, а Хендерсън засече, пращайки топката в мрежата. Незнайно защо обаче главният рефер Мартин Аткинсън спря играта, за да покаже жълт картон на Саня, вместо да пусне опасната атака на гостите. В 27-ата минута Рамзи можеше да удвои, но Миньоле отново спаси.

Гостите започнаха по-активно второто полувреме. Пет минути след подновяването на играта Ливърпул бе близо до изравняването, след като Суарес центрира отляво, Хендерсън имаше време да овладее топката в наказателното поле, но след това халфът стреля над вратата.

В 55-ата минута бившият играч на Арсенал Коло Туре направи голям подарък на "артилеристите", като изведе Жиру в опита си да върне топката към Шкъртел. Французинът се опита да прехвърли Миньоле, но топката мина встрани от целта.  Аарън Рамзи попари Ливърпул със страхотен шут от около 25 метра, след който покачи на 2:0 в 59-ата минута. Това е десети гол на уелсеца от началото на сезона.

В 73-ата минута силен диагонален изстрел на Суарес се отклони леко от крака на Гибс, след което рикошира в далечната греда и излезе в ъглов удар. До края Стъридж и Коутиньо не успяха да преодолеят Шчесни, за да върнат Ливърпул в мача, а в 88-ата минута Суарес пропусна последната добра възможност за гостите, стреляйки покрай вратата.

Арсенал е на върха с актив от 25 точки след десет изиграни мача, докато Челси и Ливърпул са съответно втори и трети с пет точки по-малко.