Приказката продължава! Десетима от Рома превзеха "Фриули" (видео + галерия)

Лидерът в класирането на Серия "А" Рома се поздрави с 9-а поредна победа от началото на италианското първенство. В среща от 9-ия кръг "вълците" надделяха с 1:0 над Удинезе на стадион "Фриули" в Удине. Столичани измъкнаха трите точки с 10 души, тъй като червен картон в 66-ата минута получи бразилският десен бек Майкон. Резервата Майкъл Брадли донесе победата на Рома с гол в 82-ата минута.

Тимът на Руди Гарсия е най-добрият в Европа към момента с деветте си победи от девет мача и само един допуснат гол в своята врата.

От състава на "джалоросите" днес отсъстваха контузените Франческо Тоти и Жервиньо, които се намират в отлична форма от началото на сезона. Техните места в стартовия състав на "вълците" заеха Адем Ляич и Марко Бориело.

Тимът на Рома вече има 27 точки на върха в подреждането. На втората позиция е Наполи с 22 точки, а шампионът Ювентус е трети, също с 22. Интер е четвърти с 18, а Удинезе е 11-и с 10 точки.

Футболистите на Руди Гарсия нанесоха на Удинезе първо поражение у дома от началото на сезона и от повече от година. Удинезе нямаше загуба у дома в 22 поредни срещи от Серия "А". По-впечатляващото обаче е, че столичани продължават да имат допуснат само един гол в своята врата. Отбеляза го Джонатан Биабиани от Парма. За първи път от началото на сезона "джалоросите" вкараха по-малко от два гола във вратата на съперника си, но това нямаше никакво значение, тъй като клубът от Вечния град се поздрави с победа и на негостоприемния стадион "Фриули" в Удине.

Първата възможност за гол бе създанена от футболистите на Франческо Гуидолин. В третата минута играчите на Удинезе осъществиха бърза контра, започнала след избита топка след центриране на левия бек на Рома Федерико Балдзарети, който се бе включил в атака на гостите. Колумбийският нападател Луис Муриел напредна в половината на "вълците" и стреля по земя, но топката се отби от десния страничен стълб на вратата на Морган Де Санктис.

Столичани отговориха с опасна атака в 10-ата минута, при която Майкон центрира отдясно към Алесандро Флоренци, но ударът на юношата на Рома бе блокиран от бранител на Удинезе. В 19-ата минута Де Санктис се засуети след върната към него топка, изрита я лошо напред и тя попадна в Муриел, който проби отляво и подаде на намиращия се в отлична позиция за стрелба Антонио Ди Натале. Опитният голаджия обаче стреля слабо и улесни задачата на Де Санктис, който без проблеми улови топката.

В 20-ата минута реферът Мауро Бергонци показа спорен жълт картон на Муриел за симулация, въпреки че изглеждаше, че по-скоро защитникът на Рома и бивш играч на Удинезе Меди Бенатиа заслужаваше да бъде предупреден официално. Две минути по-късно Балдзарети центрира опасно, но бранителите на Удинезе попречиха на Бориело да нанесе голов удар.

В 33-ата минута босненският халиф на Рома Миралем Пянич стреля коварно от далечно разстояние, но токката мина встрани от вратата, а две минути след това Бориело отправи изстрел с глава след центриране на Балдзарети, но хърватският страж Иван Келева изби в корнер.

В 38-ата минута пред Удинезе се откри златен шанс за гол. Габриел Силва бе изпуснат от бранителите на Рома и се озова в отлична позиция в наказателното поле на гостите. Той преодоля и вратаря Де Санктис, но защитник на Рома изби от голлинията влизащата във вратата топка.

В 42-ата минута Пянич стреля силно от фаул, но Келава изби в корнер, а секунди след това Майкон проби опасно отдясно и опита да изненада стража на Удинезе от малък ъгъл, но не уцели вратата. В последната минута на първата част сръбският нападател на Рома Ляич "тества" Келава с удар извън наказателното поле, но стражът на домакините бе добре пласиран и улови топката.

Пет минути след почивката Майкон намери с хубав дълъг пас Пянич в наказателното поле на домакините, но ударът на босненеца бе блокиран и топката излезе в корнер. Две минути по-късно Майкон шутира силно, но над напречната греда на вратата на домакините, а в 60-ата минута отново опитният бразилски бек опита късмета си с удар извън наказателното поле, но пак пропусна целта.

В 66-ата минута Майкон си изкара по наивен начин втори жълт картон с излишен фаул в средата на терена и остави тима си с човек по-малко на терена. Френският наставник на Рома Руди Гарсия реагира, като смени Пянич с гръцкия десен бек Василис Торосидис.

В 70-ата минута сантиметри разделиха Ди Натале от гол след удар на ветерана от границата на наказателното поле.

В 78-ата минута на терена се появи американският халф Майкъл Брадли на мястото на Бориело и 4 минути по-късно тъкмо гологлавият полузащитник с номер 4 на гърба на фланелката се превърна в герой за Рома. Брадли бе забравен от отбраната на Удинезе и получи топката от холандския халф Кевин Строотман малко пред границата на наказателното поле на домакините при една контра на "вълците". С чудесен шут Брадли изпрати топката в мрежата зад Келава и гостите бяха напът да запишат изключително ценна победа.

В 88-ата минута халфът Джампиеро Пинци падна в наказателното поле на гостите след атака отляво, но съдията Бергонци даде знак играта да продължи. В заключителните минути отбраната на Рома се справи прекрасно с опита за финален натиск на Удинезе и Рома вече е само на 2 победи от клубния си рекорд от 11 поредни успеха, регистриран през сезон 2005-2006 година.

В 10-ия кръг в средата на следващата седмица Рома приема на "Олимпико" в Рим Киево.