Марек тръгна с 0:3 срещу Тур в ШЛ (ВИДЕО + ГАЛЕРИЯ)

Волейболният шампион на България Марек Юнион Ивкони започна със загуба в тазгодишното си участие в Шампионската лига. Момчетата на треньора Найден Найденов отстъпиха на първенеца на Франция Тур с 0:3 (23:25, 21:25, 23:25) в първия си мач от Група "А", игран тази вечер пред около 1200 зрители в зала "Арена Самоков".

Следващата седмица дупничани гостуват на словенския АХ Волей (Любляна), който вчера загуби от италианския Копра Елиор (Пиаченца) с 1:3, за втората си среща. Двубоят е във вторник (29 октомври) от 19,00 часа българско време.

Срещата започна равностойно до 5:5, след което дупничани дръпнаха със 7:5 след две атаки на Венелин Кадънков. Последва ново равенство при 7:7 след атака през центъра на американеца Дейвид Смит и грешка при мрежата на Марек. Все пак техническата пауза дойде при минимална преднина за шампионите на България - 8:7 след сервис в аут на Смит. Последваха атака и блокада на чеха Камил Баранек, ас на португалския разпределител Нуно Пинейро и блок на френския национал Жерард Арди-Десурс - 11:8 за французите и тайм-аут за Найден Найденов. Въпреки това, разликата нарасна до 14:10 след блокада на Смит. Второто техническо прекъсване пък дойде при 16:12 за Тур след блок-аут на чешкия диагонал Давид Конечни. Независимо от усилията на Марек, гостите от Тур запазиха преднината си до 21:17 след атака в аут на Златан Йорданов. Домакините намалиха до 20:22 след нова атака на Кадънков и блокада на Венци Трифонов. В крайна сметка възпитаниците на бразилския наставник Маурисио Мота Паеш взеха гейма с минималното 25:23 след атака на Баранек.

В началото на втората част волейболистите на Тур поведоха с 5:3 след атаки на Камил Баранек и Давид Конечни и с 8:5 след атака през центъра на Дейвид Смит. Разликата нарасна до 10:6 след ас на Смит и до 13:8 след пусната топка на Конечни. Марек успя да намали до 11:13 след две отлични блокади на Венци Трифонов. Все пак втората техническа пауза дойде при 16:12 за Тур след грешка от сервис на Венелин Кадънков. Последва ас на Конечни и 17:12. Преднината на френския тим стана 19:13 след нова блокада на Смит. Марек леко намали при 20:16 след грешка при мрежата на Тур и контра на Златан Йорданов. Шампионите на Франция успяха да запазят предимството си и затвориха гейма при 25:21 след грешка от сервис на влезлия като резерва за Марек Михаел Манджуков.

Третият гейм стартира много добре за Марек, които поведоха бързо с 3:0 след атака и блокада на Венци Трифонов и грешка на французите. Прекъсването, което поиска Маурисио Мота Паеш, даде резултат и Тур изравни при 6:6 след блокади на Камил Баранек и Дейвид Смит. Техническата пауза пък дойде при 8:7 за дупничани след бърза атака през центъра на Мартин Иванов, който започна като титуляр в началото на частта. Разликата леко нарасна при 11:9 след ас на Иванов. Последва ново равенство при 12:12 след технично пускане на Смит и контра блок-аут на Джейсън Яблонски. Все пак второто техническо прекъсване дойде при 16:14 за домакините след атака в аут на Смит и ас на разпределителя Гьорги Гьоргиев. Последваха сервис в аут на Гьоргиев и контра на Жерард Арди-Десурс и 16:16. Равенството се запази до 19:19, след което французите дръпнаха с 21:19 след сервис в аут на Марек и контра на Яблонски. Шампионите на България стигнаха до ново равенство при 22:22 след атака на Георги Елчинов и силна контра на Михаел Манджуков. В крайна сметка Тур стигна до мачбол при 24:22 след сервис в аут на Венци Трифонов и грешка на Гьоргиев, след което спечели гейма с 25:23 след поредна атака на Давид Конечни, а с това и мача с 3:0.

Най-резултатни за Марек станаха Венелин Кадънков (2 блока и 37% ефективност в атака) и Златан Йорданов (1 блок, 36% ефективност в атака, 79% позитивно и 58% перфектно посрещане) с по скромните 9 точки. За тима на Тур Давид Конечни бе над всички със 17 точки (1 ас и 55% ефективност в атака) за победата.

МАРЕК ЮНИОН ИВКОНИ (ДУПНИЦА, БЪЛГАРИЯ) - ТУР (ТУР, ФРАНЦИЯ) 0:3 (23:25, 21:25, 23:25)