Контролна среща: България (U16) - Вестфалия (U16) 0:1

Бербатов се отпуши при разгром на Фулъм (ВИДЕО + ГАЛЕРИЯ)

Бившият капитан на националния отбор Димитър Бербатов откри головата си сметка през новия сезон в Премиър лийг, а тимът му Фулъм обърна като гост Кристъл Палас от 0:1 до 4:1 в последния мач от 8-ия кръг. Деветката на "котиджърс" се разписа с глава в 50-ата минута за 3:1, с което на практика реши мача, а минута преди края на редовното време напусна игра, за да обере овациите на публиката. Със спечелените три точки Фулъм се отдалечи от зоната на изпадащите и вече заема 13-ата позиция, само на точка зад бившия тим на Митко Манчестър Юнайтед, който е осми.

Двубоят започна отлично за домакините и нищо не предвещаваше такъв разгром. Още в седмата минута Ейдриън Мариапа откри с глава, като се възползва от грешка в отбраната на гостуващия тим. В следващите минути домакините отново бяха по-активни и печелеха повечето единоборства. Показаното на терена в тези минути не вещаеше нищо добро за гостите.

Футболистите на Фулъм обаче получиха невероятен импулс в 19-ата минута, когато  стигнаха до равенство чрез Пайтим Касами, който отбеляза изумителен гол с мощен удар от малък ъгъл. Той овладя топката с гърди вдясно от вратата и воле я прати в мрежата. Попадението му веднага беше сравнено от коментаторите на Скай Спортс със знаменития гол на Марко ван Бастен от Евро 1988 срещу СССР. Със сигурност голът на Касами ще е сред фаворитите за попадение на кръга.

В края на полувремето Фулъм излезе напред с нов феноменален гол, този път дело на Стийв Сидуел. Гостите изпълниха пряк свободен удар, топката се отби в стената и Сидуел от движение я прати безпощадно във вратата на домакините.

В 50-ата минута бившият капитан на националния отбор откри головата си сметка във Висшата лига, след като преди това в 503 минути игра не познаваше вкуса на гола. Той се разписа с глава след изпълнение на ъглов удар. Бербатов имаше заслуга и за спечелването на статичното положение. Той спечели една лошо вкарана в игра топка от стража на Кристъл Палас, подаде с пета на Дарън Бент, който стреля мощно, но с върха на пръстите си вратарят я отби.

Попадението съвсем сломи духа на домакините, които свалиха гарда. Пет минути по-късно резултатът в полза на Фулъм набъбна на 4:1, след като Филип Сендерос се разписа след поредното изпълнение на ъглов удар. Топката прелетя над наказателното поле и попадна в дебнещия на задната греда Сендерос, който от въздуха я изпрати зад голлинията.

Десетина минути по-късно Дуайт Гейл прати топката при едно разбъркване във вратата на Фулъм, но попадението беше отменено поради засада.

"Котиджърс" също бяха близо до ново попадение в 86-ата минута. Тогава Бербатов се откъсна през центъра към опразнената половина на Кристъл Палас, но предпочете да комбинира с връхлитащия отляво Касами, който стреля технично, но вратарят се справи с удара му.

В 89-ата минута Бербатов беше заменен, за да обере овациите на публиката. На мястото му се появи позабравеният в последно време Уго Родайега. В заключителните минути не се случи нищо интересно и така Фулъм прибави три точки към актива си, докато Кристъл Палас си остана предпоследен в таблицата.

Голът на Бербатов беше под №16 в мачове между лондонски отбори. Така той се изравни на десетото място с легендата на Арсенал Робер Пирес. Първи е друг бивш "артилерист" - Тиери Анри с 43.