Бразилският Сада (Крузейро) е новият световен клубен шампион (ГАЛЕРИЯ)

Домакинът на световното клубно първенство по волейбол за мъже - бразилският Сада (Крузейро), спечели титлата. Воденият от аржентинския наставник Марсело Мендес тим се наложи категорично над победителя в европейската Шампионска лига - руския Локомотив (Новосибирск) с 3:0 (25:20, 25:19, 25:20) в големия финал, игран тази вечер в пълната зала "Жинасио Полиеспортиво Дивино Брага" в град Бетим. Финалната среща ще се запомни и с последния мач в кариерата на сръбския международен съдия Драгутин Чук.
По този начин волейболистите на Сада спечелиха трофея едва при второто си участие на финала. През 2012 година бразилският тим беше разгромен във финала от Тренто с 0:3 гейма. В същото време отборът от Крузейро прекъсна италианската доминация в турнира. До сега единствено италиански отбори бяха печелили световното клубно първенство - Парма (1989), Милано (1990 и 1992), Равена (1991) и Тренто (2009, 2010, 2011, 2012).
Най-полезни за бразилския тим отново станаха бившият кубински национал Йоандри Леал (1 блок, 4 аса и 47% ефективност в атака) и националът на "Селесао" Уолъс де Соуса (1 блок и 52% ефективност в атака) съответно с 13 и 12 точки за победата. Много силно включване направи и Дъглас Кордейро, който влезе още в първия гейм и завърши с 11 точки (1 блок, 1 ас и 75% ефективност в атака) за успеха. За тима на Локомотив словашкият национал Лукаш Дивис се отчете със скромните 8 точки.
ЛОКОМОТИВ: Александър Бутко 2, Павел Мороз 6, Лукаш Дивис 8, Ореол Камехо Дурути 5, Артьом Волвич 3, Антон Асташенков 2 - Валентин Голубьов-либеро (Андрей Зубков, Антон Мисин 1, Иля Жилин, Николай Леоненко 2)
Старши-треньор: Андрей Воронков
САДА: Уилям Аржона 1, Уолъс де Соуса 12, Йоандри Леал 13, Филипе Ферас 5, Исак Сантош 1, Едер Карбонера 10 - Серджо Ногуейра-либеро (Дъглас Кордейро 11)