Локомотив (Новосибирск) детронира Тренто от световния връх (ВИДЕО + ГАЛЕРИЯ)

Победителят от европейската Шампионска лига - руският Локомотив (Новосибирск) детронира италианския Трентино Диатек (Тренто), където играе българската звезда Цветан Соколов, от световния връх. Воденият от треньора Андрей Воронков тим надделя трудно над 4-кратните световни клубни шампиони от Тренто с 3:1 (25:27, 25:21, 26:24, 25:23) в първия полуфинал на клубния Мондиал, игран тази вечер пред около 1500 зрители в зала "Жинасио Полиеспортиво Дивино Брага" в бразилския град Бетим.

Така трентинци бяха свалени от световния клубен волейбол и ще трябва да играят за бронзовите медали. Волейболистите на Локомотив пък ще спорят за световната титла срещу победителя от втората полуфинална среща между домакините от Сада (Крузейро) и аржентинския UPCN (Сан Хуан), която започва след малко. Спорът за бронза и големият финал са утре (20 октомври) съответно от 19,00 и 22,00 часа българско време.

Срещата започна малко по-добре за трентинци, които поведоха с 4:2 след сервис в аут на Локомотив и силна контра на Цветан Соколов. Разликата се запази до 8:6 след мощна атака през центъра на Матео Бургщалер. Последваха атака на кубинеца Ореол Камехо Дурути и контра на Павел Мороз и 8:8. Двата тима продължих напълно равностойно до втората техническа пауза, която дойде при минимална преднина за Локомотив - 16:15 след блокада на Мороз. Последваха два миниобрата и 18:17 за руснаците. Тренто успяха да направят нов обрат за 20:19 в своя полза след атака и блокада на Филипо Ланца. Момчетата на Андрей Воронков отново обърнаха при 22:21 след атака на Мороз и технично пускане на словашкия национал Лукаш Дивис. Последва бурна реакция от страна на американския разпределител на Тренто Донълд Съксо, който получи червен картон от главия съдия на мача и 23:21. Шампионите успяха да спасят два геймбола и да изравнят при 24:24 след две силни атаки на португалеца Алешандре Ферейра. В крайна сметка Тренто измъкна гейма с 27:25 след бъркана топка на Артьом Волвич и грешка в атака на Камехо от Локомотив.

В началото на втората част волейболистите на Локомотив дръпнаха с 4:2 след атака на Павел Мороз и блокада на Ореол Камехо. Последваха нова успешна атака на Цецо Соколов и ас на Алешандре Ферейра и 4:4. Руският тим отново излезе напред в резултата при 7:5 след атака на Камехо и контра блок-аут на Мороз и при 8:6 след поредна атака на Мороз. Разликата леко нарасна при 10:7 след атака в аут на Ферейра. Въпреки усилията на Цецо Соколов и компания, Локомотив запази преднината си до 16:13. Победителите в европейската Шампионска лига продължиха да водят до 21:17 след атака в аут на Цецо Соколов. Руският тим без проблеми затвори гейма в своя полза при 25:21 след сервис в аут на Филипо Ланца.

Третият гейм тръгна добре за шампионите от Тренто, които поведоха с 2:0 след атака и контра на Алешандре Ферейра. Разликата леко нарасна при 5:2 след силна контра на Цецо Соколов. Трентинци запазиха преднината си до 8:5 след технично пускане на разпределителя си Донълд Съксо. Постепенно Локомотив успя да изравни при 9:9 след блок-аут на Лукаш Дивиш и грешка в атака на Ферейра. Тренто веднага си върна преднината при 11:9 след грешка от сервис на руснаците и блокада на Ферейра. Последва ново равенство при 11:11 след блок-аут на Павел Мороз и единична блокада на Ореол Камехо. Възпитаниците на Андрей Воронков даже поведоха при 16:13 след пусната топка на разпределителя Александър Бутко, аут на Филипо Ланца и блокада на Дивис. Преднината на Локомотив стана 20:16 след атака в аут на Ланца, което накара Роберто Серниоти да вземе тайм-аут. Тренто леко намали при 19:21 след бърза атака през центъра на влезлия като резерва аржентински национал Себастиан Соле и аут на Камехо, а след това до 22:23 след контра блок-аут от втора линия на Цецо Соколов. Шампионите от Тренто стигнаха и до равенство при 24:24 след страхотно отиграване на Съксо. В крайна сметка Локомотив измъкна гейма с 26:24 след нова атака на Дивис и ас на Бутко.

Четвъртата част стартира равностойно до 4:4, след което трентинци поведоха с 8:4 след атака от втора линия на Алешандре Ферейра, технично отиграване и ас на Цецо Соколов и аут на Павел Мороз от руснаците. Разликата нарасна до 11:5 след ас на Филипо Ланца и мощна контра през центъра на Емануеле Бирарели, което накара Андрей Воронков да вземе тайм-аут. Това даде ефект и Локомотив намалиха до 11:8 след грешки на трентинци. Цецо Соколов и компания продължиха да водят до 16:14 след блок-аут на Ланца. Постепенно Локомотив стигна до равенство при 18:18 след блок-аут на влезлия като резерва Николай Леоненко и аут на Ферейра. Руснаците даже успяха да поведат при 21:20 след грешка в атака на Цецо Соколов. Тренто направи обрат за 23:22 след атака-пайп на Ферейра и силна контра през центъра на Бирарели. Последва нов обрат и 24:23 за руския тим след блок-аут на Камехо и аут на Соколов. В крайна сметка Локомотив спечели гейма с 25:23 след страхотна блокада на Леоненко срещу Соколов, а с това и мача с 3:1.

Най-резултатни за Тренто отново станаха Цветан Соколов (1 блок, 1 ас и 51% ефективност в атака) и Алешандре Ферейра (2 блока, 2 аса и 46% ефективност в атака) съответно с 21 и 16 точки, но и техните усилия не помогнаха за успеха. За тима на Локомотив кубинецът Ореол Камехо Дурути заби 17 точки (5 блока!!!, 67% ефективност в атака и 54% перфектно посрещане), а Павел Мороз добави 15 точки (1 блок, 1 ас и 46% ефективност в атака) за победата.

ЛОКОМОТИВ (НОВОСИБИРСК, РУСИЯ) - ТРЕНТИНО ДИАТЕК (ТРЕНТО, ИТАЛИЯ) 3:1 (25:27, 25:21, 26:24, 25:23)
ЛОКОМОТИВ: Александър Бутко 4, Павел Мороз 15, Лукаш Дивис 12, Ореол Камехо Дурути 17, Артьом Волвич 6, Антон Асташенков 10 - Валентин Голубьов-либеро (Иля Жилин, Николай Леоненко 3)
Старши-треньор: Андрей Воронков
ТРЕНТО: Доналд Съксо 4, ЦВЕТАН СОКОЛОВ 21, Филипо Ланца 11, Алешандре Ферейра 16, Емануеле Бирарели 10, Матео Бургщалер 3 - Масимо Колачи-либеро (Джакомо Синтини, Себастиан Соле 3)
Старши-треньор: Роберто Серниоти.

ГАЛЕРИЯ от Полуфинал 1: ЛОКОМОТИВ - ТРЕНТО 3:1 - ТУК!!!