Зенит нанесе съкрушителен удар по шампионските амбиции на Георги Миланов и ЦСКА (видео)

Шампионът на Русия ЦСКА (Москва) претърпя нова загуба, след която шансовете на тима да защити титлата си намаляха значително. "Армейците" отстъпиха с 0:2 на Зенит в дербито от 13-ия кръг и вече изостават с цели 11 точки от питерци. Головете за тима от Санкт Петербург отбелязаха Роман Широков и Хълк още до почивката. Гостите също имаха немалко положения за гол, но Ахмед Муса и Кейсуке Хонда ги пропиляха.

Българският национал Георги Миланов беше титуляр за ЦСКА и остана на терена до последния съдийски сигнал. Бившият халф на Литекс се стара много, но Зенит беше по-добрият отбор и заслужено победи. Над всички на терена беше Хълк, който правеше каквото си поиска със защитата на гостите. Преди мача пък бразилецът получи наградата си за футболист на месеца в Русия.

Сблъсъкът противопостави двата отбора, които спечелиха 6 от последните 8 шампионата и се превърнаха в доминиращите сили в руския футбол. Те вече си дадоха среща преди началото на сезона в двубоя за суперкупата и столичани спечелиха убедително с 3:0.

ЦСКА направи уверен старт в Премиер лигата и водеше след първите няколко кръга, но после изпадна в криза и взе само точка в 4 мача, като по този начин се смъкна на 5-о място в класирането. В същото време питерци набраха скорост след неубедителното начало и се утвърдиха на върха на таблицата, с аванс от 8 точки пред шампионите.

Лучано Спалети изненадващо остави на резервната скамейка Александър Кержаков за сметка на възвърналия добрата си форма Андрей Аршавин. Другите в предни позиции за Зенит бяха Хълк и Дани.

Още по-сензационно бе решението на наставника на ЦСКА Леонид Слуцкий да заложи на вратата на Сергей Чепчугов вместо несменяемия Игор Акинфеев. Сейду Думбия се завърна в групата на "армейците", но отново го нямаше контузеният Алан Дзагоев. Това принуди Слуцкий да пусне Георги Миланов като вътрешен халф до Понтус Вернблум, а Кейсуке Хонда действаше зад единствения нападател Ахмед Муса.

Първата добра възможност за гол имаше Зоран Тошич, но неговият удар от въздуха мина далеч от целта. В 10-ата минута мощен шут на Хълк затрудни Чепчугов, но Дани беше в засада и голът му не беше зачетен. Последва хубава атака на гостите и пас на Стивън Цубер към Муса, но Юрий Лодигин изби в корнер удара на нигериеца.

В 16-ата минута домакините поведоха след груба грешка в защитата на ЦСКА. Аршавин копна топката към изскачащия от дълбочина Широков, той технично преодоля Чепчугов и насочи топката в опразнената врата - 1:0. Веднага след гола Хълк можеше да се разпише от фаул, но стреля в стената, а след това Чепчугов излезе навреме и попречи на бразилеца да удвои преднината на Зенит.

В средата на полувремето чудесна триходова комбинация матира отбраната на "армейците", но Дани не можа да уцели добре топката и Чепчугов спаси. Големият шанс за ЦСКА дойде в 28-ата минута, когато Тошич изведе Муса, но той буквално подари топката на Лодигин. Като цяло шампионите няколко пъти имаха чудесни възможности за контраатака, но грешаха при последния пас.

В 36-ата минута Миланов подаде на Хонда, чийто изстреле отиваше във вратата, но заелият позиция в наказателното поле Муса се оказа на пътя на топката и попречи на съотборника си да изравни. Африканецът бе на път да се реваншира малко по-късно, но Лодигин изби коварния му удар по земята.

Натискът на ЦСКА се усилваше и в 42-ата минута само късметът спаси Зенит. Цубер се завъртя хитро в наказателното поле и стреля, но топката мина на сантиметри покрай гредата. Наказанието за пропуските на гостите не закъсня. В самия край на полувремето Хълк два пъти финтира Василий Березуцкий, а фалцовият му удар леко се отклони от крака на Цубер и стана неспасяем за Чепчугов. Бразилецът дори можеше да направи резултата класически още до почивката, но пропусна след детинска грешка на вратаря на ЦСКА.

В първите минути от втората част ЦСКА продължи да е по-активният тим, а Цубер да тормози защитата на питерци, но все нещо не достигаше на швейцареца, за да се разпише. Хонда също пропиля чудесен шанс да върне едно попадение, но гостите не се отказваха. Неуверено излизане на Лодигин създаде усматоха в наказателното поле на Зенит, но топката беше изчистена.

Слуцкий усили атаката с пускането на Думбия и Витиньо, и акциите на московчани станаха много по-интересни. Зенит пък разчиташе на бързи контри и при една от тях резервата Олег Шатов излезе сам срещу Чепчугов, но прехвърлящият му удар отиде в аут.

Загубата може да предизвика треньорска рокада в ЦСКА. Още преид няколко седмици се заговори, че Леонид Слуцкий може да бъде сменен след поредицата от лоши резултати. Наставникът на "армейците" временно се стабилизира на поста с победата над Виктория (Пилзен) в Шампионската лига, но огромното изоставане в местното първенство вероятно ще принуди ръководството на клуба да му потърси заместник.

Зенит пък играе все по-убедително и е на път да натрупа солидна преднина пред преследвачите си още в първата половина от сезона. Отборът на Спалети вече е в серия от 7 поредни победи.