Белогорие спечели Суперкупата на Русия след страхотен обрат и 3:2 над Зенит (ВИДЕО + ГАЛЕРИЯ)

Волейболният шампион и носител на Купата на Русия Белогорие (Белгород) направи златен требъл, след като спечели и Суперкупата на страната. Момчетата на известния треньор Генадий Шипулин направиха страхотен обрат от 0:2 до крайното 3:2 (21:25, 21:25, 25:23, 25:23, 15:13) срещу Зенит (Казан), за който дебютира 40-годишния сръбски разпределител Никола Гърбич, в мач игран снощи пред близо 5000 зрители в Двореца на спорта "Космос" в Белгород.

Срещата започна равностойно, но постепенно гостите от Казан успяха да дръпнат с 16:13 след атака-пайп на американския национал Матю Андерсън и контраатака на Евгений Сивожелез. Благодарвение на доброто дирижиране на играта от страна на Никола Гърбич Зенич успя да запази и даже леко да увеличи преднината си до 21:17 след ас на Андерсън. Волейболистите на Белгорие намалиха до 22:20 след блокада на Александър Богомолов, но в крайна сметка воденият от Владимир Алекно тим взе гейма с 25:21 след ас на Сивожелез.

За началото на втората част Шипулин пусна в игра Максим Пантелеймоненко на мястото на Дмитрий Илиних, но въпреки това гейма тръгна отново равностойно. Постепенно, обаче, Зенит успяха да поведат с 13:11 след грешка от сервис и атака в аут на Пантелеймоненко. Разликата нарасна до 16:12 след грешка на италианския разпределител на домакините Драган Травица и силна контра на Максим Михайлов. Последваха атака в аут на германския национал Георг Гроцер и блокада на Евгени Сивожелез и 18:12. Казанци успяха да запазят преднината си до 20:15, след което последва серия от силни сервиси на Гроцер и Белогорие намали изоставането си до 20:21. Все пак Зенит затвори гейма в своя полза при 25:21 след контра и блокада на Сивожелез и поведе с 2:0.

Третият гейм стартира по-добре за шампионите от Белогорие, които поведоха с 4:3 след блокада на Александър Богомолов и две атаки в аут на Максим Михайлов и Евгений Сивожелез от Зенит. Техническата пауза пък дойде при 8:4 след контра на Гроцер. Постепенно казанци успяха да изравнят при 10:10 след ас на Сивожелез и две контри на Матю Андерсън. Домакините моментално си върнаха преднината при 13:10 след поредна успешна блокада и атака в аут на Михайлов. Разликата нарасна до 14:10 след ас на Максим Пантелеймоненко и бърза контра през центъра на Дмитрий Мусерский. Белогорие запази преднината си до 20:15, след което Зенит намали до 20:18 след блокади на Сивожелез и Никола Гърбич и до 21:20 след ас на Сивожелез. Последва и равенство при 22:22 след атака в аут на Георг Гроцер, но все пак шампионите стигнаха до геймбол при 24:22 след атака през центъра и силен ас на Мусерский. В крайна сметка момчетата на Генадий Шипулин спечелиха гейма с 25:23 след атака на опитния Сергей Тетюхин и намалиха на 1:2 гейма.

Гостите от Зенит тръгнаха силно в четвъртата част, като успяха да поведат с 2:0 и 6:2 благодарение на Максим Михайлов. Постепенно Белогорие изравни при 9:9 след атака в аут на Евгений Сивожелез и контра на Георг Гроцер. Възпитаниците на Владимир Алекно си върнаха преднината при 14:11 след аут на Сергей Тетюхин и контра на Матю Андерсън. Второто техническо прекъсване дойде при 16:13 за Зенит след грешка на Драган Травица. Постепенно шампионите успяха да обърнат до 19:18 в своя полза след силна игра на Дмитрий Мусерский. Разликата нарасна до 23:19 след успешни атаки на Тетюхин и Гроцер. Казанци успяха да спасят два геймбола, но в крайна сметка Белогория спечели с 25:23 след нова атака на Гроцер и вкара мача в тайбрек.

И петият решителен гейм започна по-добре за волейболистите на Зенит, които дръпнаха с 4:1 след блокада на Максим Михайлов и контра на Матю Андерсън. Размяната на полетата пък дойде при резултат 8:4 след блокада на Александър Абросимов. Постепенно Белогорие успя да изравни при 9:9 след две атаки на Георг Гроцер и контра на Максим Пантелеймоненко. Зенит отново поведе при 11:9 и 13:11, когато домакините направиха страхотен обрат. Първо последва равенство при 13:13 след грешка в атака на Михайлов и блокада на Александър Богомолов, след което Белогорие успя да спечели тайбрека с 15:13 след нова грешка в нападение на Михайлов и пореден блок на Богомолов, а с това мача с 3:2 и Суперкупата на Русия.

Най-полезен за шампионите от Белогорие стана германският национал Георг Гроцер със страхотните 27 точки (1 блок, 1 ас и 45% ефективност в атака), а Дмитрий Мусерский добави още 16 точки (2 аса и 70% ефективност в атака) за успеха.

За Зенит Максим Михайлов (1 блок, 1 ас и 45% ефективност в атака) и Матю Андерсън (1 блок, 1 ас, 46% ефективност в атака, 41% позитивно и 6% перфектно посрещане) забиха съответно 28 и 21 точки, но и техните усилия не помогнаха за победата.

БЕЛОГОРИЕ (БЕЛГОРОД) - ЗЕНИТ (КАЗАН) 3:2 (21:25, 21:25, 25:23, 25:23, 15:13)
БЕЛОГОРИЕ: Александър Богомолов 9, Сергей Тетюхин 13, Георг Гроцер 27, Дмитрий Мусерский 16, Драган Травица 1, Дмитрий Илиних 2 - Хачатур Степанян-либеро (Антон Фоменко, Максим Пантелеймоненко 9, Александър Косарев, Сергей Багрей, Роман Брагин-либеро)
Старши-треньор: Генадий Шипулин
ЗЕНИТ: Матю Андерсън 21, Николай Апаликов 3, Евгений Сивожелез 12, Александър Волков 4, Никола Гърбич 3, Максим Михайлов 28 - Алексей Вербов-либеро (Роман Яковлев, Игор Кобзар, Александър Абросимов 2)
Старши-треньор: Владимир Алекно.