Контролна среща: България (U16) - Вестфалия (U16)

Колумбия възкръсна от 0:3 срещу Чили и се класира на Мондиал 2014

Колумбия навакса три гола пасив и стигна до 3:3 при домакинството си на Чили в среща от световните квалификации по футбол, с което си гарантира участие на финалите на Мондиал 2014 в Бразилия през следващото лято. Два късни гола от дузпи на звездата на домакините Радамел Фалкао донесоха равенството.

"Не знам какво се получи. Може би напрежението си каза думата", заяви след мача селекционерът на колумбийците Хосе Пекерман, чийто състав имаше пет поредни домакински победи, но допусна три безответни гола в първия половин час. "Много съм горд от отбора. Рядко в мачове между национални отбори можеш да се върнеш след 0:3", допълни той.

Чилийците, за които победата щеше да означава класиране на Мондиала в Бразилия, не скриха разочарованието си от резултата. "Крайният резултат ни носи горчивина, особено с оглед на развитието на мача през първото полувреме. Сега ще трябва да разчитаме на последната си среща, за да си гарантираме класиране на Мондиал 2014", коментира наставникът на тима Хорхе Сампаоли.

Чили приема Еквадор във вторник, а при равенство и двата отбора ще се класират за финалите на Световното първенство догодина.

Двубоят започна отлично за момчетата на Сампаоли, след като в 19-ата минута Артуро Видал откри от дузпа, отсъдена за нарушение на вратаря Давид Оспина срещу Едуардо Варгас в наказателното поле. Впоследствие нападателят на Барселона Алексис Санчес вкара два бързи гола и в 29-ата минута Чили вече водеше с 3:0. В средата на втората част обаче гостите останаха с човек по-малко след два бързи жълти картона на Карлос Кармона, а в 69-ата минута Тео Гутиерес намали на 1:3. До края домакините натиснаха и Радамел Фалкао вкара два пъти от бялата точка в 75-ата и в 84-ата минута, за да донесе равенството.

Така Колумбия ще играе на световно първенство за първи път след 1998 година.

Еквадор направи сериозна крачка към класиране на Мондиал 2014 след успех с 1:0 над гостуващия Уругвай. Джеферсън Монтеро реализира единственото попадение, след като засече центриране в пеналта на Антонио Валенсия в 30-ата минута. Така Уругвай по всяка вероятност ще трябва да играе плейоф срещу Йордания за класиране на финалите на световното първенство. Възпитаниците на Оскар Табарес останаха на пето място в зона Южна Америка, на 3 точки зад Чили и Еквадор. За да се класират директно, те се нуждаят от задължителна победа с разлика над Аржентина в последния кръг, както и от победител в мача между двата им основни съперника.

Аржентинците си осигуриха първото място в класирането след успех с 3:1 над гостуващия Перу. Клаудио Писаро изведе гостите напред в 21-ата минута, но с два гола на Езекиел Лавеци домакините обърнаха още до почивката. Родриго Паласио реши всичко с трети гол в 47-ата минута.