Надеждата почти угасна! Май ни очаква поредно световно по ТВ след загуба на девет български лъва в Ереван (видео + галерия)

Националният отбор на България падна с 1:2 при гостуването си на Армения в Ереван и загуби почти всички шансове за класиране на световното първенство в Бразилия през 2014 година. Невероятен малшанс за "трикольорите", които изпуснаха доста положения, а 30 минути играха с девет души. Първо Николай Бодуров (44), а след това и Светослав Дяков (62) бяха изгонени и това се оказа ключово за крайния резултат.

Арас Йозбилиз откри секунди след изгонването на Бодуров в 45-ата минута с майсторски изпълнен фаул. След няколко пропуска на родните национали през втората част с 10 срещу 11 Ивелин Попов изравни с фантастичен гол от фаул в 60-ата минута. 120 секунди по-късно "лъвовете" останаха с още един човек по-малко заради втори жълт картон на Дяков. Въпреки това момчетата на Пенев показаха характер и до последно се опитваха да стигнат до гола, макар и на контраатака. Видимо уморени, хвърлени в атака, накрая нашите момчета опитаха да търсят победа и допуснаха втори гол и съответно втора загуба от девет мача. Юра Мовсесян бе точен в 87-ата минута и България загуби шансове да играе бараж. "Трикольорите" могат и да останат втори, но ще бъдат с най-слаби показатели от всичките девет групи и така няма да спорят на плейоф за Бразилия дори и при  убедителна победа над Чехия.

Футболистите на Ел Голеадор могат да се гордеят от представянето си в тези квалификации, както и днес, късметът не беше на тяхна страна. "Лъвовете" пропуснаха няколко чисти положения. Първо Ивелин Попов при 0:0 и след което Емил Гъргоров и Станислав Манолев на два пъти преди гола на Попов също се разминаха с попадението, а освен това от фаула при червения картон на Бодуров се стигна и до гол във вратата на Стоянов секунди преди почивката.

Около 10 000 екзалтирани арменци на стадион "Републикански" в Ереван освиркваха силно родния химн, като извадиха голям плакат с лика на Баба Ванга. На него на английски и арменски пишеше: "Справедливостта ще бъде възстановена в Ереван, победата принадлежи на Армения!".

Пенев реши да заложи на Владо Сотянов и Петър Занев вместо на Николай Михайлов и Веселин Минев. След грубо нарушение на Арцуманян срещу Миланов той получи жълт картон, но също така се контузи и бе заменен още в 12-ата минута от Алексанян. Стоянов трябваше да показва рефлекс в 18-ата минута, когато изби удар на Йозбилиз в корнер.

В 31-ата минута гол на Гъргоров бе отменен поради засада. Капитанът на "лъвовете" Ивелин Попов бе изведен отлично от Бадема в 36-ата минута. Останал сам срещу Березовски обаче, Попето стреля в него и не успя да даде аванс на България.

Минута преди края на първата част Николай Бодуров фаулира Йозбилиз на границата на наказателното поле, а Феликс Брих даде директен червен картон на българския бранител. Играчът на Спартак (Москва) сам застана зад топката и с отлично изпълнение на пряк свободен удар не остави шансове на стража на Лудогорец и резултатът стана 1:0.

На почивката Любослав Пенев не направи смени, а Светослав Дяков бе върнат централен защитник. Още в първите секунди на втората част Гъргоров изпусна да изравни. Силен удар на Мхитарян в 48-ата минута профуча над горната греда на Стоянов.

В 49-ата Манолев направи невероятен пропуск, след като от три метра прати топката в аут вместо в мрежата на Березовски след центриране на Занев.
Стоянов спаси българите в 53-ата минута, когато парира удар на Саркисов, останал сам срещу него след невероятна грешка на Попов при изпълнение на ъглов удар. Резовски спаси поредната невероятна възможност за "трикольорите" в 55-ата минута, като с крак изби в корнер удар на Манолев след поредното центриране на Занев.

Невероятен гол на Ивелин Попов в 60-ата минута донесе равенството за България. Родният капитан изпълни блестящо фаул от около 25 метра, като прати топката в горния ляв ъгъл.  За съжаление Дяков получи втори жълт картон в 62-ата минута, след като преди това бе декориран в жълто десет минути по-рано и остави отбора с девет човека.

Тонев и Златински влязоха на мястото на Манолев и Гъргоров, а резервата Пицели пропусна за домакините в 71-ата минута. Натурализираният бразилец изпусна още веднъж, а Пенев заложи на дебютанта Вецислав Христов, който смени Миланов.
Десет минути преди края Мовсесян стреля в аут от седем-осем метра.
При контраатака на домакините в 87-ата минута Мовсесян вкара за 2:1 и прати публиката в екстаз.

Той остана под ъгъл срещу Стоянов, който сбърка с излизането си и бе прехвърлен и топката спря в мрежата. До края на мача Стоянов още веднъж спаси вратата си, но не и отбора си от поражение, което се оказва решаващо за съдбата на България.
Националният ни отбор почти сигурно пропуска четвърти пореден Монидал, където за последно играхме през 1998 година във Франция, а на голям форум не сме участвали от Евопейското първенство в Португалия през 2004 година.

С изявите си и духа, показан в този квалификационен цикъл, момчетата на Пенев и най-вече треньорът заслужават само адмирации, тъй като върнаха самочувствието и желанието на феновете да ги наблюдават и подкрепят. Именно затова заслужават да бъдат подкрепени срещу чехите във вторник на "Васил Левски.

Все пак, България има теоретични шансове да завърши на второ място в групата и да не е най-слабият втори отбор. За тази цел нашите трябва задължително да победят Чехия във вторник, Норвегия да победи Исландия в група "Е", а Швейцария и Словения да завършат наравно в същата група. Само ако тези условия са изпълнени, словенците ще са втори с 10 точки, но ще имат по-лоши показатели от България и ще останат извън баражите.

АРМЕНИЯ - БЪЛГАРИЯ 2:1

1:0 Йозбилиз (45)