Казийски - Желязков 18:14, БГ Тренто с чисто 3:0 над Равена в мач №300 на Радо Стойчев (видео)

Българската волейболна звезда Матей Казийски и съотборниците му от Енерджи Ти Ай Диатек (Тренто) зарадваха с победа българския треньор Радостин Стойчев в неговия мач №300 начело на тима. Момчетата на Радо Стойчев биха чисто като гости КМК (Равена), където пък играе българския диагонал и бивш младежки национал Жани Желязков, с 3:0 (25:18, 34:32, 25:22) в мач от 6-ия кръг на италианската Суперлига, игран тази вечер пред около 2500 зрители в зала "Пала Кредито ди Романя" във Форли.
По този начин двата тима си размениха местата във временното класиране. Трентинци вече са 3-ти с 14 точки след 5 победи и 1 загуби, а Жани Желязков и компания са 4-ти с 12 точки след 4 победи и 2 загуби. В следващия 7-ми кръг Тренто са отново гости, но този път на Топ Волей (Латина) с национала Тодор Скримов, докато Равена гостуват на вицешампиона Сър Сейфти (Перуджа). Срещите са следващата неделя (23 ноември) от 19,00 часа българско време.

Първият гейм на срещата започна малко по-добре за домакините от Равена, които успяха да затруднят посрещането на трентинци и да поведат с 5:2 и 6:3. Постепенно Тренто съумя да изравни при 11:11 след няколко силни атаки на Филипо Ланца и блокада на Емануеле Бирарели и дори да дръпнат с 13:11 след блок на аржентинския национал Себастиан Соле. Разликата нарасна до 15:12, а след това до 19:15 след нова блокада на Бирарели. Момчетата на Радо Стойчев стигнаха до геймбол при 24:18 след два аса на Бирарели и веднага успяха да го затворят в своя полза при 25:18 след пореден успешен блок на Соле.

Волейболистите на Равена реагираха и в началото на втората част бързо дръпнаха с 3:0 след атака и блокада на Стефано Менгоци. Възпитаниците на аржентинския наставник Валдо Кантор продължиха да водят в резултата до 6:3 и 12:9 благодарение на словенския национал Клемен Чебул, който затрудни посрещането на трентинци. Тренто изравни при 15:15 и дори поведе с 18:16 след нови силни изяви на Филипо Ланца. Последва обрат до 19:18 за Равена след отлични атаки на Енрико Честер. Последваха равенства при 21:21 и 24:24, след което двата отбора продължиха епична борба за всяка топка и точка. В крайна сметка Тренто измъкна гейма с драматичното 34:32 след ас на Матей Казийски и контраатака на Ланца.
За началото на третия гейм Радо Стойчев остави в игра младия диагонал Габриеле Нели, който влезе като резерва в края на втората част на мястото на словашкия национал Мартин Немец. Самият гейм стартира равностойно до 10:10, след което Тренто поведе с 14:12 именно благодарение на Нели. Разликата постепенно нарасна до 20:16 след два поредни аса на Матей Казийски. Трентинци запазиха преднината си до крайното 25:22, с което зарадваха с победа Радо Стойчев в неговия мач №300 начело на тима.

Матей Казийски изигра много силен мач и стана най-полезен за Тренто с 18 точки (4 аса, 2 блока, 44% ефективност в атака, 28% позитивно и 6% перфектно посрещане), а Филипо Ланца добави 16 точки (1 блок, 54% ефективност в атака, 60% позитивно и 44% перфектно посрещане) за победата. От друга страна за първи път от началото на сезона Жани Желязков игра цял мач като титуляр за Равена на мястото на контузения 217-сантиметров бразилец Ренан Буяти и стана най-резултатен с 14 точки (1 блок и 43% ефективност в атака).
Словенецът Клемен Чебул завърши с 13 точки (1 блок, 1 ас, 34% ефективност в атака, 40% позитивно и 28% перфектно посрещане) за домакините, но и това не бе достатъчно за успеха.
КМК (РАВЕНА) - ЕНЕРДЖИ ТИ АЙ ДИАТЕК (ТРЕНТО) 0:3 (18:25, 32:34, 22:25)
РАВЕНА: Бенжамен Тонюти 1, ЖАНИ ЖЕЛЯЗКОВ 14, Клемен Чебул 13, Рафаил Кументакис 5, Стефано Менгоци 12, Енрико Честер 5 - Андреа Бари-либеро (Фабио Ричи, Максимилиано Кавана, Енрико Дзаполи, Паскуале Габриеле 1, Рикардо Гой-либеро)
Старши-треньор: Валдо Кантор
ТРЕНТО: Лукаш Жигадло 2, Мартин Немец 5, МАТЕЙ КАЗИЙСКИ 18, Филипо Ланца 16, Емануеле Бирарели 9, Себастиан Соле 9 - Масимо Колачи-либеро (Микеле Федрици, Габриеле Нели 4)
Старши-треньор: РАДОСТИН СТОЙЧЕВ.
СНИМКИ: trentinovolley.it Марко Трабалца

ГАЛЕРИЯ от мача РАВЕНА - ТРЕНТО 0:3 - ТУК!!!