Обзор на V кръг на НБЛ

Петият кръг на Националната баскетболна лига ще се запомни с двубоя между Левски и Рилски спортист, който се изигра в София и беше спечелен категорично от “сините” с 87:72. В друг мач, който по традиция е чакан с голям интерес, Черно море Порт Варна победи у дома Ямбол с 91:78, като след мача треньорът на гостите Юлиян Радионов в изказването си загатна, че не е доволен от съдийството. В останалите две срещи Балкан победи Черноморец като гост с 83:65, а в Стара Загора Берое записа своята трета победа за сезона, надделявайки над Спартак с 88:77.

След интересните и скандални сблъсъци през иминалия сезон, съвсем логично вниманието в този кръг беше насочено към първото за сезона дерби между Левски и Рилски спортист. В столичната зала Универсиада шампионите спечелиха сравнително леко с 87:72, като играчите на Константин Папазов демонстрираха огромно желание за победа и се раздаваха на полето. Решаващи за крайния успех на сините се оказаха точките от бързи атаки, където те реализираха 17 срещу само 4 на съперника, както и точките, дошли от атаки в подкошието, където те също доминираха с 48 срещу 36. Най-полезен за домакините със 17 точки и 6 борби беше Милян Пупович, а с “дабъл-дабъл” от 11 точки и 10 борби за победата допринесе Христо Захариев. Мачът ще се запомни и с официалния дебют със синята фланелка на Станимир Маринов, който завърши с 13 точки, 3 борби, 1 асистенция и 3 отнети топки. За Рилски спортист на ниво се представи Върнън Тейлър, който вкара 22 точки и овладя 8 борби.

Отборът на Балкан премина безпроблемно гостуването си на Черноморец в Бургас, записвайки успех с 83:65, който бе трети за тях в тазгодишната кампания. Играчите на Александър Тодоров водеха в резултата през целия мач, като напълно контролираха играта и поддържаха комфортна преднина до самия край на срещата. Пореден добър мач за зелените изигра Ненад Шулович, който се очертава като един от най-постоянните играчи на ботевградчани през този сезон. Сръбският център изигра близо 28 минути, за които записа на сметката си 17 точки, 4 борби, 7 асистенции и цели 6 отнети топки. Голям принос за успеха имаха и Павел Маринов, и Мартин Маринов, които реализираха съответно 19 и 18 точки. За домакините от Черноморец най-резултатен с 16 точки беше Емил Бинев, а Илия Милутинович завърши срещата с “дабъл-дабъл” от 14 точки и 10 борби.

Черно море Порт Варна записа домакинска победа с 91:78 срещу отбора на Ямбол. Играчите на Денислав Коцев изиграха отлична първа четвърт, която спечелиха с 28:17 и това им даде нужното спокойствие, с което да доиграят останалата част от мача. Варненци демострираха отлична отборна игра, доказалство за което е и фактът, че цели шестима играчи завършиха мача с 10 и повече отбелязани точки. Божидар Аврамов и Лени Даниъл бяха най-резултатни с по 19 точки, като американецът овладя и 8 борби, а Асен Великов допринесе за успеха с 11 точки и 9 асистенции. За гостите над всички беше Тайлър Лейзър, който завърши с 28 точки, 4 борби и 5 асистенции.

След две поредни загуби отборът на Берое си върна увереността, като победи у дома Спартак (Плевен) с 88:77. Момчетата на Любомир Минчев държаха водачеството в резултата през почти цялото игрово време, а авансът им достигна до 16 точки в началото на третата четвърт при резултат 60:44 в тяхна полза. Старозагорци имаха солидно примущество във вкараните точки от полето, където реализираха 44 срещу 30 на съперника, както и при точките, дошли от бързи атаки – 20 на 5 в тяхна полза. С най-голям принос за успеха беше Диуейн Джаксън, който прави отличен сезон с екипа на Берое. Американецът отново беше най-полезен за отбора си, регистрирайки “дабъл-дабъл” от 30 точки и 12 борби. За плевенчани най-резултатен със 17 точки и 7 борби беше опитният Симеон Ценов.

Автори: Александър Сотиров, Мануел Марков
Колаж: Графика ООД