Олимпийският и световен шампион с тежко падане на загрявката в Китай

Олимпийският и световен шампион Юдзуру Ханю завърши на второ място в третия кръг от сериите Гран При по фигурно пързаляне в Шанхай (Китай). Японецът, който спечели титлата в Сочи 2014, имаше малшанс днес. Той се сблъска със защитаващия титлата си в турнира Хан Ян от Китай по време на загрявката. Ханю напусна леда с рана на брадичката, а по време на изпълнението му той беше с превързана глава, неориентиран и падна пет пъти на програмата си "Фантома от операта". Въпреки това той беше близо до спечелване на титлата с 237.55 точки. Последен излезе Максим Ковтун от Русия и въпреки, че също падна при един от скоковете събра 243.34 точки и взе златното отличие. Трети се нареди Ричард Дорнбуш (САЩ) с 226.73 точки, а Хан Ян завърши шести в крайното класиране.

Рускинята Елисавета Туктамишева от Русия победи при жените. Тя беше втора след кратката програма, но получи първа оценка за волната и събра сбор от 196.60 точки. Тя стана третата различна рускиня, която побеждава в първите три старта за сезона. Европейската шампионка Юлия Липницкая от Русия, която водеше след кратката програма се провали във волната. Рускинята, която е и световна вицешампионка от 2014-а година, остана втора със 173.57 точки, след като получи четвърта оценка за волната си програма. Японката Канако Мураками зае третата позиция със 169.39 точки.

При танцовите двойки изненадващо победиха Габриела Пападакис и Гийом Сизерон (Франция) със 160.11 точки, въпреки че бяха трети след краткия танц. Втори завършиха Мая Шибунати и Алекс Шибутани (САЩ) със 157.36 точки. Световните и европейски шампиони Анна Капелини и Лука Ланоте (Италия) са на трето място със 149.58 точки. При спортните двойки медалите спечелиха представители на
домакините. Шампиони са Чън Пън и Хао Чжан със 194.05 точки, следвани от Сяоюй Юй и Ян Цзин със 173.33 точки и Сюехан Ван и Лей Ван със 172.15 точки. Следващият турнир от сериите Гран При е в Русия 14-16 ноември.

Снимка: Getty Images/Guliver