Мъри Стоилов донесе историческа титла на Астана

Станимир Стоилов изведе своя тим Астана до историческа първа титла на Казахстан. Воденият от българския специалист отбор има още два мача до края на шампионата, но е недостижим на върха.

Астана си подпечата титлата след категоричен домакински успех над Кайсар с 3:0. В групата за двубоя не попадна нападателят Атанас Курдов, но и той ще получи златен медал за участието си през сезона.

Ганайският нападател Патрик Твумаси откри резултата за Астана още в 13-та минута. Резултатът се запази такъв чак до 71-та минута, когато Дмитри Шомко реализира за 2:0 и на практика уби интригата в този мач.

Класиката в шампионския мач за домакините оформи плеймейкърът от Централноафриканската република Фокси Кетевоама в 78-та минута. Така Астана вече има 42 точки, с четири повече пред втория Кайрат, на който му остава още един мач до края на сезона.

Когато Стоилов пое казахстанския тим, изоставаше на 8 точки от настоящия втори тим в класирането. След силна серия под негово ръководство и особено в шампионския плейоф, Мъри изведе тима до историческата му първа титла.

Астана записа 7 победи и едно равенство от 8 мача до момента след разделянето на групата и оформянето на плейофните шестици. Стоилов успя да изведе тима си и до силно представяне в Лига Европа, като тимът му стигна до 4-ия предварителен кръг на турнира и отпадна от испанския Виляреал на прага на групите.