Летящ Григор помете Поспишил и ще играе с Федерер (видео)

Първата ни ракета при мъжете Григор Димитров разгроми с 6:2, 6:2 канадеца Вашек Поспишил във втория кръг на турнира в Базел с награден фонд 1 458 610 евро. Това бе първи двубой между поставения под номер 5 в схемата Димитров и 44-ия в ранглистата Поспишил в състезание от ATP тура, а през 2012 година в квалификациите на турнира в Токио българинът надделя над канадеца в три сета с 6:4, 6:7 (5), 6:2. Тази вечер обаче 23-годишният хасковлия надигра с лекота съперника си и се класира на 1/4-финалите, където ще се изправи срещу местния любимец Роджър Федерер. По-рано днес швейцарецът сътвори обрат срещу Денис Истомин (Узбекистан) с 3:6, 6:3, 6:4. Любопитно за отбелязване е, че първата и единствена до момента среща на Федерер с Григор бе именно в Базел през миналия сезон и то отново на 1/4-финалите. Тогава носителят на рекордните 17 титли от "Големия шлем" спечели с 6:3, 7:6 (2).

Шоуто Федерер - Димитров е в петък и ще започне най-рано в 21,00 часа българско време.

Григор изигра отличен мач и се възползва по най-добрия начин от големия брой грешки на съперника си. 11-ият в ранглистата на ATP българин не само не допусна пробив, но и не даде нито един брейкпойнт на 24-годишния си канадски противник. Димитров реализира по два пробива във всеки от двата сета и спечели двубоя след само 1 час и 4 минути игра.

Димитров имаше известни затруднения в първия си сервис-гейм в срещата, но веднага след това проби за 2:1. Малко след това хасковлията имаше нови възможности за пробив, но Поспишил се измъкна, намалявайки изоставането си в резултата на 2:3. Това обаче по никакъв не притесни Димитров, който реализира още един пробив - в седмия гейм за 5:2, след което със своя сервис сложи край на първата част.

Вторият сет бе близнак на първия. Димитров осъществи ранен пробив в третия гейм и го затвърди за аванс от 3:1. При 4:2 преследващият участие на Финалния турнир на ATP българин отново спечели подаването на Поспишил, а след това, сервирайки за мача, Григор не допусна усложняване на мача и вече може да мисли за двубоя с Федерер.

Непосредствено преди срещата на Димитров с канадския тенисист Федерер надви с 3:6, 6:3, 6:4 Денис Истомин (Узбекистан) в мач, който продължи 1 час и 48 минути. Водачът в схемата Федерер търси шеста титла на турнира в родния си град Базел. В последните две издания на турнира той загуби на финала от аржентинеца Хуан Мартин Дел Потро, който в момента се възстановява от травма. Сега пък на 1/4-финалите го очаква друг интересен тест в лицето на българина Григор Димитров.