Румънка обърна Пиронкова на 1/4-финалите в Москва (видео)

Най-добрата ни тенисистка Цветана Пиронкова отпадна на 1/4-финалите на турнира "Купа Кремъл" в Москва с награден фонд 710 000 долара, след като пропусна аванса от един сет и загуби с 6:1, 3:6, 2:6 срещу Ирина-Камелия Бегу (Румъния). Така за втори път в кариерата си 43-ата в света пловдивчанка не успява да преодолее тази фаза на надпреварата. През 2009 година Цвети отново игра 1/4-финал в изданието, но бе спряна от украинката Альона Бондаренко. От своя страна, Бегу си осигури място сред най-добрите четири в Москва, а следващата й съперничка ще бъде определена от двубоя между 5-ата в схемата Светлана Кузнецова (Русия) и 4-ата Луцие Шафаржова (Чехия).

Двубоят започна добре за нашата представителка и тя не срещна проблеми в първия сет - 6:1. С напредването на мача обаче Бегу намери ритъма си, сервис-геймовете й вървяха все по-лесно, докато при българката нещата не се получаваха и тя увеличи значително непредизвиканите си грешки - особено тези от форхенд. Румънката, която е под номер 61 в класацията на WTA, спечели втория сет с 6:3, а в третия не допусна пробив и затвори мача в своя полза при 6:2 след 2 часа и 6 минути престой на централния корт.

Първият сет мина под пълната доминация на българската тенисистка. Тя реализира ранен пробив за 2:0, след което увеличи аванса си на 4:0 след нов пробив. 27-годишната Пиронкова си заслужи овациите на публиката с чудесен форхенд по диагонала в четвъртия гейм, като освен това демонстрира и добро движение по корта. Бегу се възползва от лек спад в играта на пловдивчанката в петия гейм и върна единия пробив за 1:4, но това бе всичко за нея в този първи сет. Петият гейм бе доста оспорван и двете тенисистки си разменяха инициативата. Румънката направи успешна къса топка, но въпреки това й се наложи да отразява точки за пробив. Тя спаси цели четири, но при петия брейкпойнт Бегу се пропука за 1:5. Краят на тази първа част дойде след 34 минути игра при 6:1 в полза на Цвети, която нямаше никакви проблеми при собственото си подаване.

Във втория сет пробивите бяха общо пет. Този път обаче Пиронкова бе в ролята на догонваща в резултата. Първата ни ракета загуби сервис-гейма си за 0:2, но благодарение на грешки на румънската си опонентка успя да го върне веднага в третия гейм. Цвети не бе убедителна при подаванията си и й се наложи да спасява два брейкпойнта в четвъртия гейм. Тя се справи с тази задача, след което изгледа гейма на нула на румънката за 3:2. 24-годишната Бегу правеше непредизвикани грешки, но въпреки тях намираше начин да противодейства успешно на колебливите изяви на Пиронкова в този сет. Така се стигна до два брейкпойнта за румънката при 3:2 и след бекхенд аут на българката пробивът бе факт - 4:2. Размяната на пробиви продължи и в седмия гейм, когато Цвети взе подаването на съперничката си. Моментният проблясък в играта на пловдивчанката бе само за няколко минути и тя отново изпусна сервис-гейма си за 3:5. Сервирайки за сета, Бегу допусна изоставане от 0:40, като отново имаше проблеми с подаването си, но прояви характер и отрази точките за пробив. Пиронкова направи последователни грешки от форхенд, загуби сета с 3:6 и допусна резултатът в частите да бъде изравнен.

Двете тенисистки спечелиха без трудности и на нула подаванията си в началото на третата част, но все пак Бегу контролираше събитията на корта. В четвъртия гейм Пиронкова имаше брейкпойнт, но нейна грешка от форхенд помогна на румънката да измъкне сервис-гейма си - 2:2. Бегу играеше агресивно и това даде резултат в петия гейм, когато осъществи прибив при втората си възможност за 3:2. При последвалото си подаване румънката бе изправена до стената, но се измъкна след добър сервис и не допусна побив. Нещо повече - Бегу блесна с чудесни изпълнения в близост до мрежата, както и с блестящ форхенд уинър по диагонала, като по този начин затвърди пробива си за 4:2. Голяма битка имаше в седмия гейм, а след поредната порция непредизвикани грешки на Пиронкова от форхенд, тя изпусна подаването си за 2:5. Още при първия си мачбол Бегу стигна до победата, като и този път тя бе подпомогната от удар в мрежата на българката. Това бе трети сблъсък между двете тенисистки и първи успех за румънката.

Цвети си заслужи чек за 18 460 долара с достигането си до 1/4-финалите в Москва, както и 100 точки за световната ранглиста. Така тя ще се върне в Топ 40 на класацията на WTA при обновяването й следващата седмица.