България с категорично 0:3 от САЩ на Мондиала (видео)

Волейболистките от националния отбор на България допуснаха втора поредна загуба в Група "F" от втората фаза на световното първенство в Италия. Възпитаничките на селекционера Владимир Кузюткин паднаха категорично от лидера САЩ с 0:3 (17:25, 19:25, 16:25) във втората си среща, играна тази вечер пред около 3000 зрители в зала "Пала Панини" в Модена.

Така българките се смъкнаха на предпоследното 7-мо място във временното класиране с 3 точки след 1 победа и 4 загуби, колкото има и 6-ия Холандия, но с по-добри показатели. САЩ пък продължават да са начело с 15 точки след 5 победи от 5 мача. Утре е почивен ден на Мондиала, а в събота (4 октомври) България играе с Казахстан, а американките със Сърбия. Мачовете са съответно от 21,00 и 18,00 часа българско време.

Руският селекционер на "лъвиците" Владимир Кузюткин малко изненадващо остави извън групата за мача капитанката Страшимира Филипова, като в центъра започна с Цветелина Заркова и Нася Димитрова. Другата промяна в стартовата шестица в сравнение с вчерашния двубой срещу Русия бе, че като разпределителка почна Диана Ненова вместо Лора Китипова.

Първият гейм на срещата започна малко по-добре за американките, които дръпнаха постепенно с 14:12. Последва равенство при 14:14 след две атаки на Доби Рабаджиева, но САЩ си върнаха преднината при 19:16 след серия от силни сервиси на Фолюк Акинрадево. Разликата стана 21:17 след перфектна атака на Тетори Диксън, след което момичетата на легендарния Карч Кирали взеха спокойно гейма с 25:17 след успешно нападение на Кели Мърфи. Втората част тръгна равностойно и първото техническо прекъсване дойде при минимална преднина за САЩ - 8:7 след бърза атака на Диксън. Постепенно разликата набъбна до 14:9 и 18:10 след силни изяви на Мърфи и Келси Робинсън. "Лъвиците" успяха да стопят изоставането си до 18:22, но силите им стигнаха до тук. Американските волейболистки затвориха гейма в своя полза при 25:19 след нови атаки на Кимбърли Хил и Кели Мърфи. В началото на третия гейм САЩ поведоха с 5:1 след няколко непридизвикани грешки на българките, но "трикольорките" отвърнаха и успяха да изравнят при 8:8 след ас на Елица Василева и две атаки през центъра на Нася Димитрова и дори да дръпнат при 10:9. Американките реагираха мигновенно и поведоха отново с убедителното 18:11 след серия от сервиси на Кимбърли Хил, включително и 4 аса. Това като че ли уби надеждите на България и САЩ без проблеми взе гейма с 25:16, а с това и мача с 3:0.

Най-резултатна за българския тим стана Емилия Николова с 13 точки (57% ефективност в атака), а Добриана Рабаджиева (38% ефективност в атака) и Елица Василева (2 аса, 33% ефективност в атака и 57% перфектно посрещане) завършиха с по скромните 8 точки. За американките Кели Мърфи (2 блока и 67% ефективност в атака) и Кимбърли Хил (1 блок, 4 аса, 45% ефективност в атака и 50% перфектно посрещане) реализираха съответно 16 и 14 точки за победата.

БЪЛГАРИЯ - САЩ 0:3 (17:25, 19:25, 16:25)
БЪЛГАРИЯ: Диана Ненова, Добриана Рабаджиева 8, Цветелина Заркова 1, Нася Димитрова 6, Елица Василева 8, Емилия Николова 13 - Мария Филипова-либеро (Лора Китипова, Христина Русева, Елена Колева 1, Ивелина Монова-либеро)
Старши-треньор: Владимир Кузюткин
САЩ: Алиша Глас 2, Кели Мърфи 16, Кимбърли Хил 14, Фолюк Акинрадево 4, Келси Робинсън 9, Тетори Диксън 7 - Кайла Бануорт-либеро (Къртни Тимпсън 1, Никол Фосет 6, Рейчъл Адамс)
Старши-треньор: Карч Кирали.