Трудна, но сладка победа за Григор в Пекин (галерия)

Най-добрият български тенисист Григор Димитров започна с победа участието си в турнира в Пекин с награден фонд 2,5 млн. долара. Първата ни ракета се наложи над испанеца Фернандо Вердаско с 6:1, 3:6, 6:3 в среща от първия кръг, а за да стигне до крайния успех той се нуждаеше от 1 час и 36 минути игра.

Първият сет приключи за 19 минути и протече под пълното надмощие на българина. Той започна срещата със сервис гейм на нула, в който наниза 3 аса. Впоследствие набързо поведе с 5:0, а опонентът му взе единственото си подаване в шестия гейм, когато намали резултата. Това обаче се оказа недостатъчно за испанеца, а Григор сложи точка на първата част с нов гейм на нула, който завърши с ас.

Григор започна с победа над Вердаско в Пекин

Във втория сет испанецът показа коренно различен облик на корта. Той игра много агресивно, спечели първия си сервис без да даде нито една точка на българина, а във втория стигна и до два брейкпойнта. Гришо обаче ги спаси, спечели четири поредни разигравания и изравни - 1:1. При 2:3 Вердаско отново имаше своите шансове за пробив и макар при 30:40 Димитров да спаси с добра игра на мрежата, последваха два много силни ретура на опонента му и така той поведе с 4:2. Седмият гейм бе най-дългият в сета и продължи 6 минути и половина. Световният номер 10 на четири пъти можеше да върне пробива, но във всичките четири случая нещо не му достигаше. В крайна сметка испанецът стигна до авантаж и след като Григор изпрати топката в аут, резултатът набъбна до 5:2. Българинът намали при следващото си подаване, но когато сервира за изравняване на сетовете, Вердаско беше безгрешен и затвори сета - 6:3.

Последната част започна зле на българина, който в самото начало трябваше да отразява две точки за пробив. Благодарение на силния си сервис обаче хасковлията се измъкна от трудната ситуация и спечели подаването си. При 2:2 Димитров изоставаше с 0:30, но взе четири поредни разигравания и направи резултата 3:2. В следващия гейм той обаче поведе с 40:15 и стигна до два брейкпойнта. При първото разиграване испанецът намери линията с удар по правата, но при второто изпрати топката в аут и пробивът стана факт.

Гришо успя да затвърди и да увеличи преднината си на 5:2, но изключително трудно. Вердаско на два пъти имаше точки за пробив, но не съумя да ги реализира, а първата ни ракета не му даде шансове в последното разиграване, в която направи ас. 10-ят в света имаше възможност да сложи край на мача още в следващия гейм, когато поведе с 30:40, но Вердаско не се поддаде на напрежението и спаси подаването си. Когато сервира за спечелване на мача обаче Григор стигна до нови три поредни мачбола и въпреки че загуби първия, във втория не сбърка и вече очаква следващия си съперник от срещата между Жулиан Бенето (Франция) и Пабло Андухар (Испания).