Меси прехвърли 400 гола зад гърба си, Барса унищожава с 6:0 (видео+галерия)

Отборът на Барселона се върна на върха в Примера след смазваща победа с 6:0 над Гранада в среща от шестия кръг на Ла Лига, играна пред 72 596 зрители на "Камп Ноу". Лионел Меси вече има 401 гола за 525 мача в професионалния футбол, след като наниза две попадения (61 и 82), а записа и цели три асистенции. Неймар също блесна с хеттрик (26, 45 и 66), а другото попадение вкара Иван Ракитич (43). Каталунците продължават да смайват със седми пореден мач без допуснат гол (един в Шампионската лига) и голова разлика от 17:0 в испанското първенство.

Капитанът Чави Ернандес получи шанс за изява за сметка на Андрес Иниеста, за да запише своята победа номер 300 в Примера дивисион. Хавиер Масчерано и Жереми Матийо бяха стълбовете в центъра на защитата. Мунир Ел Хадади пък смени Педро Родригес в нападението. Гостите разчитаха на система 4-4-2 с тъмнокожите Юсеф Ел Араби и Айзък Съксес най-отпред.

Барса - Гранада Гостите от "Лос Карменес" се ориентираха по-добре в началото на мача и първи създадоха чистите положения. Във втората минута след грешен пас трима играчи на андалуския тим се устремиха сами срещу Масчерано, но Матийо притича и изби за много важна намеса. В седмата минута Димитри Фулкие залъга Мунир на корнера и центрира към Юсеф Ел Араби. При първия удар на нападателя топката беше избита, а при добавката Ел Араби от легнало положение я прати в напречната греда.

В десетата минута барселонци създадоха първата си опасност, като Ел Хадади изпъкна с голям пропуск. Матийо върна топката от втората греда, а испанският новонационал не можа да вкара на празна врата от три метра, като топката му дойде леко назад. В 13-ата Меси вкара топката в мрежата, но след отсъдена тънка засада.

Барса - Гранада Постепенно "блаугранас" започнаха да атакуват по-настойчиво. В 19-ата минута Неймар центрира и след рикошет топката излезе опасно в корнер, след който вратарят Роберто Фернандес излезе непремерено, но ударът не беше точен. В 23-ата Чави стреля от 21 метра, но вратарят протегна ръце високо и улови.

В 26-ата тимът на Хоакин Капарос сам си вкара гол след глупава индивидуална грешка на Ектор Юсте. Полузащитникът изведе Неймар на дъгата, чийто удар не се получи, но топката се отби от Жан-Силвен Бабин и прехвърли вратаря за 1:0. В 41-ата Съксес стреля неточно след нова добра бърза акция.

Барса - Гранада В края на полувремето Барса реши спора с още два гола. В 43-ата Меси проби отдясно, навлезе до аутлинията и центрира, а Ракитич отбеляза с глава в далечния ъгъл. Стотина секунди по-късно аржентинецът записа нова асистенция в Ла Лига, а от нея се възползва Неймар, който се появи на точното място и с премерен удар от 15 метра порази вратата.

Втората част стартира спокойно и с малко по-настойчива игра на Гранада, но за съвсем кратко. В 56-ата минута Чави стреля от фаул от 22 метра, но стражът Роберто спаси с прекрасно разтягане. В 61-ата "лос кулес" матираха съперника само с два паса. Капитанът хвърли дълъг пас от центъра, Даниел Алвеш центрира от въздуха и откъсналият се Меси с глава отблизо реализира. Това беше гол номер 400 за Ла Пулга в професионалния футбол (358 за Барселона и 42 за Аржентина).

Барса - Гранада Четири минути по-късно Лео се отчете с хеттрик от асистенции днес, след като попаде за третия гол на Неймар. Бразилецът получи около дузпата и технично търкулна топката по земя - 5:0. Това беше общо осмата асистенция на Меси в Примера.

Каталунците продължиха да налитат срещу обезкървения си опонент. В 78-ата първо Меси, а след това и Чави обстрелваха опасно вратата. В 82-ата Лео отне топката от Фулкие, напредна и елегантно насочи в десния ъгъл на вратаря за шестото попадение в двубоя.

Барса - Гранада Луис Енрике успя да запази силите на важни играчи като Иван Ракитич и Серхио Бускетс, напуснали в средата на второто полувреме. Във вторник вечер на Барса им предстои първи голям тест - гостуване на Пари Сен Жермен.