Байерн с два пъти повече точки от Дортмунд след нова победа

Шампионът Байерн (Мюнхен) записа нова победа в Бундеслигата, с което запази първото си място в класирането. Този път отборът на Джосеп Гуардиола надви Кьолн с 2:0 на неговия стадион в мач от 6-ия кръг. Марио Гьотце откри в 19-ата минута, а Даниел Халфар си заби автогол в 67-ата минута. Така след едва шест срещи баварците вече имат два пъти повече точки - 14 срещу 7, в сравнение с Борусия (Дортмунд), който преди началото на сезона беше считан като техен основен конкурент за титлата.

Типично в свой стил Пеп беше подготвил нова изненада, залагайки на Дейвид Алаба като централен защитник. В същото време Данте и Меди Бенатия започнаха на пейката, но през втората част се появиха в игра. Чаби Алонсо действаше точно пред двамата бранители, а бековете Рафиня и Хуан Бернат влизаха дълбоко в половината на съперника при изнасяне на топката. Атакуващата четворка на първенеца остана непроменена от мача с Падерборн 07 във вторник - Томас Мюлер, Марио Гьотце, Ариен Робен и Роберт Левандовски. В големи етапи от срещата почти целият тим на Байерн се намираше в половината на Кьолн, чиито футболисти трудно минаваха центъра и предпочитаха да се защитават, за да не паднат с много.

Още в 4-ата минута гостите искаха дузпа за нарушение срещу Робен, но съдията не отсъди такава. В 7-ата минута пък Томас Мюлер стреля много опасно с левия крак и топката профуча край гредата. В 19-ата минута обаче Мюлер предпочете да подаде на Гьотце, който нямаше как да сгреши за 0:1.

В 23-ата минута вратарят на Кьолн Тимо Хорн майсторски спаси изстрел на Мюлер. В 32-ата минута и Робен затрудни Хорн, но и този път стражът на "козлите" беше на мястото си.

Две минути по-късно защитата на Байерн подцени центриране отляво и само отличният рефлекс на Мануел Нойер след удари от упор на Адам Матушик и Антони Уджа запази аванса на гостите. Това бяха и единствените реални опасности пред вратата на Байерн.

След това - в 36-ата и 38-ата минута, Левандовски и Гьотце пропуснаха две 100-процентови възможности за втори гол за гостите.

През второто полувреме темпото спадна, като гостите все по-трудно стигаха до положения. Играчите на Кьолн обаче не успяваха да организират натиск, защото съперникът владееше топката.

Все пак Байерн не изпусна момента да нанесе решителен удар. В 67-ата минута Робен ангажира няколко защитници, последва пас към Гьотце, който веднага центрира успоредно на голлинията, където Халфар нещастно насочи топката в собствената си мрежа - 0:2. "Козлите" претендираха за нарушение на Алаба срещу Халфар, но съдията не им обърна внимание.

Няколко минути преди това арбитърът подмина и неволна игра с ръка на футболист на Кьолн в наказателното му поле.

След като всичко беше ясно, Гуардиола смени Робен, за да му даде почивка преди предстоящото във вторник гостуване в Москва на ЦСКА в двубой от Шампионската лига.

Интересна подробност е, че днес станаха 100 мача в Бундеслигата, откакто мюнхенци за последно поведоха в резултата и след това загубиха. Това се случи през февруари 2011 г. точно на стадиона в Кьолн. Тогава мюнхенци дръпнаха с 2:0, но си тръгнаха с наведени глави след обрат на "козлите" до 3:2 с два гола на Миливое Новакович.