Balkan Grand Prix 6 - Състезание по културизъм

Цветана Пиронкова бие след обрат в Пекин

Цветана Пиронкова започна с победа участието си на силния турнир на твърда настилка "China Open" в Пекин с награден фонд 5 427 105 щатски долара. В първия кръг на квалификациите най-добрата българска тенисистка елиминира макар и трудно американката Никол Гибс, след като успя да направи обрат за 4:6, 6:2, 7:5. Битката между двете продължи малко над два часа и бе изпълнена с много пробиви, но за щастие приключи с успех на нашето момиче.

Поставената под №4 в схемата на пресеките Пиронкова стартира повече от убедително и след като на два пъти успя да спечели подаването на Гибс поведе с 4:0. Последва обаче рязък спад в играта й след шест поредни гейма за американката Цвети вече изоставаше с 0:1 сета.

В началото на втората част пловдивчанката отново се разигра и дръпна с 3:0. Американката намали на 3:2, но този път Пиронкова не й позволи да повтори сценария и след нови три гейма тя взе сета с 6:2 и срещата започна отначало.

Най-много драма и пробиви имаше в третия сет, в който Никол Гибс поведе с 2:0. Последваха четири поредни гейма за Цвети и 2:4, но след това резултатът бе изравнен - 4:4. Нашата състезателка бе на две точки от спечелването на първия си мач при 4:5 и 0:30 при сервис на Гибс. Американката обаче успя да си вземе подаването си и изравни резултата за 5:5. В следващия гейм Цвети бе безапелационна и спечели подаването си на нула и поведе с 6:5. Малко по-късно българката стигна до три мачбола, американката отрази два от тях, но при третата си възможност за спечелване на двубоя Пиронкова най-накрая успя да го затвори.

Това бе първата победа на Цветана Пиронкова от US Open насам, а за влизане в основната схема на China Open тя ще премери сили с деветата поставена Айла Томлянович (Хърватия), която се наложи над Сорана Кърстя (Румъния) с 6:4, 6:4. Двете не са се срещали на корта в официални мачове досега.