Balkan Grand Prix 6

Легендарният Лампард наказа Челси и спря победния ход на Моуриньо (видео)

Легендата на Челси Франк Лампард наказа бившия си клуб и по този начин лиши отбора на Жозе Моуриньо от пета поредна победа в английската Висша лига. Прекаралият 13 години на "Стамфорд Бридж" бивш английски национал вкара за крайното 1:1 пет минути преди края на мача, за да донесе точката на новия си клуб Манчестър Сити срещу "сините" от Лондон. Лидерите в класирането на Висшата лига се виждаха победители след гол на Андре Шюрле в 71-ата минута, но 36-годишният бивш техен футболист спря победния им ход в шампионата и донесе точка на шампиона. След гола си, който е първи за него с екипа на Манчестър Сити, Лампард не се зарадва и отдаде своя респект към бившия си клуб.

Андре Шюрле даде аванс на гостите след брилянтно изиграна контраатака на лондончани в 71-ата минута. Той завърши страхотна комбинация на своя тим след корнер пред собствената му врата и светкавично развила се акция на "сините". Малко след неговото попадение Диего Коща тресна и гредата зад Джо Харт. Те бяха уверени в победата си, тъй като бяха и с човек повече на терена след червен картон на Пабло Сабалета в 66-ата минута. Последната дума в двубоя обаче бе на големият Лампард, който спаси новия си отбор от загубата със своя дебютен гол за Ман Сити.

Преди почивката нямаше кой знае какви голови положения, след като и двата тима предпочитаха сигурността пред собствената си врата за сметка на атрактивните атаки. Челси на Жозе Моуриньо продължи да се придържа към тактиката си от почти всички останали сблъсъци с Манчестър Сити и да приема играта в собствената си половина, но без да позволява на опонента си да създава каквито и да било опасности пред вратата му.

Така Манчестър Сити успя да стигне до много корнери пред вратата на Тибо Куртоа заради масирания териториален натиск, който възпитаниците на Мануел Пелегрини установиха. При възможностите на лондончани да контраатакуват след добра подредба в отбрана при някои от тези корнери пък се стигна до няколко жълти картона за футболисти на "гражданите", които спираха в зародиш опасните атаки на съперника. В крайна сметка обаче след 45 минути двата отбора се оттеглиха на почивка при нулево равенство.

В началните минути на второто полувреме домакините направиха всичко по силите си да стигнат до попадение. Десетина минути след подновяването на играта те създадоха две голови ситуации пред Куртоа, но без резултат. Първо Фернандиньо стреля мощно от границата на наказателното поле и белгийският вратар на гостите можеше само да изгледа с облекчение как тя излиза на сантиметри в аут. Секунди по-късно Куртоа сам спаси вратата си от гол, след като отрази удар на Коларов. Рамиреш пък осуети опита на Един Джеко за добавка.

След малко повече от час игра обаче нещата на "Етихад Стейдиъм" коренно се промениха. В 66-ата минута Пабло Сабалета пое по-рано към съблекалните, след като бе изгонен за втори жълт картон за фаул срещу Диего Коща. Малко след като остана с човек повече на терена, отборът на Челси успя да се възползва от това свое преимущество и да открие резултата.

Андре Шюрле даде аванс на тима си след брилянтно изиграна контраатака на лондончани в 71-ата минута. Той завърши страхотна комбинация на своя отбор след корнер пред собствената му врата и светкавично развила се акция на "сините". Еден Азар откри отлично Шюрле с центриране от дясното крило, а германският национал, появил се на терена като резерва минути по-рано, даде аванс на своя отбор от непосредствена близост. В 81-ата минута гостите можеха и да удвоят своя аванс, но Диего Коща стреля в страничната греда зад Джо Харт с плътен удар от границата на наказателното поле.

Въпреки това превъзходство обаче домакините намериха сили да се върнат в мача, понесени на крилете на вдъхновението на Лампард. Той отбеляза първия си гол с екипа на своя нов клуб и то във вратата точно на отбора, който го освободи през лятото след 13-годишна вярна служба. Лампс засече центриране на Джеймс Милнър и препарира Куртоа за 1:1. Във финалните минути на срещата Лампард можеше да се превърне в същински герой, реализирайки и втори гол във вратата на Челси, но ударът му с левия крак срещна тялото на Джон Тери.