Полша на полуфинал, Русия извън (ГАЛЕРИЯ)

Волейболистите от националния отбор на Полша се класираха за полуфиналите на световното първенство, на което са домакини, и оставиха извън тях олимпийския първенец Русия. Момчетата на френския селекционер Стефан Антига надделяха много трудно и драматично над "Сборная" с 3:2 (25:22, 25:22, 21:25, 22:25, 15:11) в директен спор за място на полуфиналите, последен мач от Група "Н" от третата фаза на шампионата, игран тази вечер пред над 12 000 зрители в зала "Атлас Арена" в Лодз.

По този начин "Дружина полска" стана победител в групата с 4 точки след 2 победи от 2 мача, с колкото завърши и Бразилия на 2-ро място, но след 1 победа и 1 загуба. Така двата тима се класираха за полуфиналите, където Полша ще играе срещу втория от Група "G" - Германия, а "Селесао" излиза срещу Франция, която пък стана победител в Група "G". Руснаците завършиха без победа в групата и една единствена спечелена точка и ще играят за 5/6-то място срещу Иран, който завърши 3-ти в Група "G". Полуфиналните срещи и мачът за 5/6-то място са в събота (20 септември).
Полша изхвърли Русия от 1/2-финалите
Първият гейм на срещата започна по-добре за "Дружина полска", които бързо поведоха с 4:2 след два силни аса на разпределителя Фабиан Джизга. Разликата нарасна до 7:3 след две контри блок-аут на полския капитан Михал Винярски и на Мариуш Влазли. Въпреки тайм-аута за селекционера на "Сборная" Андрей Воронков, техническата пауза дойде при 8:4 за поляците след атака през центъра на Пьотър Новаковски. Независимо от усилията на руснаците да стопят изоставането си, Полша запази преднината си до 13:9 и даже я увеличиха на 14:9 след грешка при мрежата на Дмитрий Мусерский. След второто прекъсване за Андрей Воронков последва отлична блокада на Матеуш Мика и 15:9. Русия намали до 15:12 след грешка на полския разпределител Фабиан Джизга и ас на Дмитрий Илиних. Все пак втората техническа пауза дойде при 16:12 за Полша след блок-аут на Влазли. Играта продължи точка за точка до 18:14, след което последва грешка в атака на Алексей Спиридонов и страхотна блокада на Карол Клос и 20:14. "Сборная" отново стопи разликата до 22:19 след атака и силен ас на Николай Павлов и контра на Мусерский, което накара наставникът на полския тим Стефан Антига да вземе тайм-аут. В крайна сметка Полша взе гейма с 25:22 след грешка от сервис на Мусерский.

В началото на втората част тръгна равностойно до 3:3, след което домакините от Полша дръпнаха с 5:3 след атака на Матеуш Мика и ас на разпределителя Фабиан Джизга. Последваха грешка от сервис на Джизга и единична блокада на Алексей Спиридонов и 5:5. Все пак техническото прекъсване дойде при 8:6 за "Дружина полска" след нова успешна атака на Мариуш Влазли и контра през центъра на Карол Клос. Последваха отлична блокада на Влазли срещу Спиридонов и ас на Пьотър Новаковски - 10:6 и тайм-аут за Андрей Воронков. Постепенно "Сборная" успя да намали изоставането си до 13:14 след атака на Дмитрий Мусерский и силна контра на Николай Павлов. Руснаците даже стигнаха до равенство при 15:15 след две успешни атаки на Спиридонов и дори поведоха с 16:15 след контра на Павлов. Последва атака в аут на Михал Винярски и 17:15. Поляците моментално изравниха при 17:17 след атака на Влазли и нов ас на Новаковски и обърна за 18:17 в своя полза след отличен блок на Клос. Въпреки прекъсването за Андрей Воронков, последва контра на Винярски и атака в аут на Николай Апаликов и 20:17. Играта отново продължи точка за точка до 23:20, след което последва блокада на Новаковски и 24:20. Момчетата на Стефан Антига спокойно затвориха гейма при 25:22 след поредна страхотна блокада на Новаковски и поведоха с 2:0. Така Полша на практика се класира за полуфиналите, докато "Сборная" остана извън тях и ще играе за 5/6-то място.
След 10-минутната почивка Русия стартира по-добре в третия гейм и поведе с 5:2 след две грешки на поляците и контра през центъра на Дмитрий Мусерский. Въпреки тайм-аута за Стефан Антига, разликата нарасна до 8:3 след контра на Дмитрий Илиних и страхотна блокада на Мусерский. Двата тима продължиха равностойно до 15:10, след което последваха грешка на руския разпределител Сергей Гранкин и блокада на Пьотър Новаковски и 15:12. Все пак втората техническа пауза дойде при 16:12 за "Сборная" след грешка от сервис на Михал Кубяк от поляците, който започна като титуляр в третата част. Последваха две отлични атаки на Мариуш Влазли и контра на Матеуш Мика и 16:15. Русия си върна преднината при 18:15 след грешка от сервис на Новаковски и силна контра през центъра на Артьом Волвич. Резултатът стана 21:17 след атака в аут на влезлия като резерва за Полша Давид Конарски. Руският тим без проблеми спечели гейма с 25:21 след отлична тройна блокада и намали на 1:2.

Четвъртата част също започна по-добре за руснаците, които дръпнаха с 4:2 след грешка от сервис на Мариуш Влазли и блокада на Дмитрий Мусерский. Техническото прекъсване пък дойде при 8:5 за Русия след блок на Дмитрий Илиних. Резултатът стана 11:6 след ас на Артьом Волвич и грешка в атака на Матеуш Мика. Разликата стана 13:7, което накара Стефан Антига да поиска тайм-аут. Това даде ефект и Полша намали изоставането си до 13:11 след силен ас на Влазли и две грешки в нападение на Илиних от руснаците. Втората техническа пауза пък дойде при 16:13 за "Сборная" след грешка от сервис на Карол Клос. Поляците съумяха веднага да изравнят при 16:16 след силни изяви на Михал Кубяк. Равенството се запази до 19:19, след което руснаците отново дръпнаха с 21:19 след атака през центъра на Мусерский и аут на домакините. В крайна сметка Русия взе гейма с 25:22 след атака на Николай Павлов и вкара мача в тайбрек.

В началото на петия решителен гейм Полша поведе с 2:0 след силна атака на Матеуш Мика и ас на Пьотър Новаковски и с 4:1 след директна точка на Мариуш Влазли. Въпреки тайм-аута за Андрей Воронков, смяната на полетата дойде при 8:3 в полза на "Дружина полска" след грешка от сервис на Дмитрий Мусерский и блокада на Михал Кубяк. Руснаците намалиха изоставането си до 7:10 след грешка в атака на Мика и блокада срещу Новаковски, но в крайна сметка  Полша спечели тайбрека с 15:11 след нова силна атака на Михал Кубяк, а с това и мача с 3:2.

Над всички за полския тим бе Мариуш Влазли, който заби 28 точки (2 аса и 65% ефективност в атака) за победата. За "Сборная" Дмитрий Илиних (5 блока!!!, 1 ас, 53% ефективност в атака и 8% перфектно посрещане) и Дмитрий Мусерский (3 блока и 57% ефективност в атака) реализираха съответно 22 и 16 точки, но и техните усилия не помогнаха за успеха.

ПОЛША - РУСИЯ 3:2 (25:22, 25:22, 21:25, 22:25, 15:11)
ПОЛША: Пьотър Новаковски 10, Михал Винярски 2, Карол Клос 5, Мариуш Влазли 28, Фабиан Джизга 3, Матеуш Мика 10 - Павел Заторски-либеро (Давид Конарски 1, Михал Кубяк 13, Павел Загумни, Рафал Бушек 3)
Старши-треньор: Стефан Антига
РУСИЯ: Николай Апаликов 1, Сергей Гранкин 1, Николай Павлов 15, Алексей Спиридонов 13, Дмитрий Мусерский 16, Дмитрий Илиних 22 - Артьом Ермаков-либеро (Сергей Савин 1, Артьом Волвич 7, Сергей Макаров, Валентин Голубьов-либеро)
Старши-треньор: Андрей Воронков.

ГАЛЕРИЯ от мача ПОЛША - РУСИЯ 3:2 - ТУК!!!