Германия в Топ 6 след категорично 3:0 над прекия конкурент Канада

В директен сблъсък за място в първата шестица на Мондиала Германия победи с 3:0 (28:26, 25:22, 25:23) Канада и ликува с място в следващата фаза. Преди двубоя Бундестимът имаше аванс от две точки във временното класиране в Група F, което означаваше, че са му необходими само два гейма в срещата с Кленовите листа, за да изпълни мисията си. От друга страна пък на Канада трябваше победа за три точки (3:0 или 3:1), за да поднесе сензация и да се окаже в компанията на Бразилия, Русия, Иран, Полша и Франция.

Очаквано двата тима се вкопчиха в яростна битка от първото разиграване като в първата част Канада държеше инициативата и бе напред в резултата с по 2-3 точки преднина почти през целия гейм. Едва в края Германия изравни при 22:22. Последва промяна на съдийско отсъждане след видео повторение поискано от "Кленовите листа" за пристъпване при пайп. Стигна се дори до 24:22, но момчетата на Витал Хайнен някак спасиха частта като изравниха за 24:24 и след това за 25:25. Абсолютно табу за блокадата на Канада бяха атаките на диагонала на Германия Георг Гроцер именно негово нападение даде и успеха в първия гейм за европейците.

Втората част имаше различен сценарий и Германия далеч по-комфортно я записа на сметката си, държейки инициативата в нея през цялото й времетраене. След последното разиграване щабът на Бундестима избухна в празненства заради извоюването място за следващата фаза. Развоят на срещата даде възможност на Хайнен да включи в игра голяма част от резервите си. За момент изглеждаше, че Канада ще стигне поне до почетен гейм, след като бе напред в резултата с 18:14, но Германия набързо обърна до 20:18 и няколко минути по-късно сложи точка на мача.

Поредният отличен мач за европейците направи диагоналът Гроцер, който завърши с 18 точки, но бе заменен след първите два гейма. Както обикновено машината за точки съумя да запише и ас на сметката си.