Пламен Константинов: Вярвам в тези момчета и виждам потенциал!

Селекционерът на мъжкия национален отбор на България Пламен Константинов бе доволен от чистата победа над Китай, но не и от много неща на игрището.

"Безспорно е, че играхме колебливо в първите два гейма. Най-хубавото от днешната среща са трите точки и чистата победа срещу Китай - отбор, който също продължава в следващата фаза. Този резултат ще се зачита, затова бе много важно да направим чиста победа, най-вече чиста от гледна точка на точките, да вземем трите точки от днешния мач. Така, че това е хубавата част от развоя на мача".

"От друга страна играхме изключително колебливо срещу един приличен отбор, но в никакъв случай отбор на нашето ниво. Мисля, че психологически ни тежи много това, че трябва задължително да побеждаваме, нямаме право на грешка. Очевидно това ни повлия поне в началото на мача. Измъкнахме много важен първи гейм, но това бе индикация, че сме психологически в трудна ситуация. Но след един такъв измъкнат първи гейм, би трябвало да се освободим психологически и да изиграем мача по съвсем различен начин, но това не се случи и във втория гейм. Това са ни проблемите в момента. На отбора му липсва самочувствие, но самочувствието идва с победа победи, хубава игра и може би хубава игра срещу някой по-класен съперник".

"В някаква средна ситуация сме вече, в която можем да направим голям скок нагоре или надолу. И в двете посоки е напълно възможно и реално да се получи на това световно първенство. Но мисля, че най-важното нещо е това, което виждам на тренировка, ми дава надежда. Аз вярвам в тези момчета и в този отбор, защото виждам един потенциал, който не можем да го покажем все още в мачовете, но се вижда на тренировки. Ако разкрием голяма част от този потенциал, имаме сили за нещо доста прилично още на това Световно, не говорим само за бъдещето. Проблемът ни е може би идваме от една дълга негативна серия от Световната лига и трябва да си възвърнем самочувствието. Но най-важното е, че се вижда този потенциал, поне аз го виждам от позицията на треньор. Ако не виждаш потенциал, това е най-лошото, а аз го виждам в тренировъчния процес. Ще се постараем сега да го изкараме. Да накараме момчетата да повярват, че наистина имаме сили да се борим с най-добрите".

"Днешната среща не може да ни излекува от липсата на самочувствие. Може да ни излекува добър мач срещу Русия, добър мач и евентуално победа срещу Германия, добър мач срещу Бразилия. Трябва ни нещо по-голямо. Това би било според мен вълшебното хапче за нашия отбор. Пак повтарям според мен, в момента сме в една ситуация, в която можем да тръгнем и главоломно нагоре и главоломно надолу. На кръстопът сме все още дори и след днешния мач".

"Доволен съм от всички момчета, които влязоха. Днес Слави Гоцев започна мача като титуляр и се справи сравнително добре. Теодор Тодоров имаше лека настинка, но се надявам до 1-2 дни да е добре и той да е в добро игрово състояние. Това, че момчетата, които влизат отвън играят по-добре от тези вътре, е още една индикация. Срещу Китай това може да стане, но това няма да ни даде възможност да играем срещу най-добрите. Срещу най-добрите трябва да се започва и да се играе силно от самото начало. Не можем да си позволяваме да оставяме Китай да ни води с 5-6 точки през целия гейм и да търсим с чудеса да спасяваме гейма в края. Примерно, ако бяхме загубили първия гейм, можеше да бъде съвсем различен мача психологически. Напрежението щеше да е още по-голямо, защото при загуба евентуално на още един гейм, губим и точка, а тогава щеше да стане съвсем друга картината. Ние си бяхме виновни. Аз го повторих и на момчетата - със средните и по-слабите отбори като Китай, в никакъв случай не трябва да го докарваш до 23 или 24 равни, защото там вече няма по-силен отбор. При 23:23 всички отбори са изравнени. Много е важно с такива отбори да го показваш по-рано и тогава няма да правиш грешка. Направихме и доста грешки. Например имаше доста неща в позиционирането на защитата, тактически грешки, наши отигравания. Не може ситуация, която е очаквана и е дискутирана, да не се изпълнява, не говорим за отделните елементи, а за най-елементарното - да се изпълняват тактическите указания, които са дадени. Когато виждаш, че отбор играе по тази схема, по която си разглеждал в общи линии, а ние не изпълняваме, тогава трябва да се повиши тона и да се събуди отбора".

СНИМКИ: FIVB.CH

ГАЛЕРИЯ от мача БЪЛГАРИЯ - КИТАЙ 3:0 - ТУК!!!