Очаквайте в 15:00: Писателят Иво Иванов за трансфера на Везенков и впечатленията му от Евро 2024

Канадски шамар за България (ГАЛЕРИЯ+ВИДЕО)

Волейболистите от националния отбор на България допуснаха първата си загуба на световното първенство по волейбол, след като паднаха от Канада с 2:3 (25:17, 17:25, 25:20, 24:26, 8:15) в мач от II кръг на Група С, която се игра в зала "Ерго Арена" в Гданск.

България изпусна да спечели двубоя с 3:1, след като възпитаниците на Пламен Константинов поведоха с 2:1 гейма и 23:20 в 4-ия гейм, но изпуснаха шанса си.

България среща Китай в пътък (5 септември) от 14,00 часа в мач от III кръг на Група С.

Двубоят България - Канада започна отлично за северноамериканците, които поведоха с 2:0 и 6:2 след атака в аут на Николай Пенчев. Пламен Константинов взе прекъсване за България, но и след него канадците продължиха устрема си. Атака на Никалъс Хоуг и  единичен блок на Джъстин Дъф даде преднина на Канада от 6 точки при първото техническо прекъсване 2:8. Цветан Соколов атакува за 3:8. Тодор Алексиев атакува от зона 4 по диагонала за 5:9. Сервис на Никалъс Хоуг в аут за 6:10. Нов грешен начален удар на Джъстин Дъф 7:11. България намали до 8:11. Цветан Соколов намали до 9:12 с мощна атака. Българска блокада хвана на блок Гевин Шмид 10:12. Блокаут на Николай Пенчев от зона 4 и 11:12. Глен Хоуг взе прекъсване за Канада. Ники Пенчев намали до 12:13. Атака през центъра на Теодор Тодоров направи 13:14. Единичен блок на Виктор Йосифов срещу атака на Джон Перин от зона 6. Ас на Цветан Соколов доведе до изравняване 15:15. Атака на Гевин Шмит излезе в аут и България поведе с 16:15 при второто техническо прекъсване. При 17:16 за България Тодор Скримов влезе в игра на мястото на капитан Тодор Алексиев. Ас на Тодор Скримов - 18:16. Глен Хоуг взе второто си прекъсване за Канада в първия гейм. Фредерик Унитръс замени Никълъс Хоуг. Последва втори пореден ас на Тодор Скримов - 19:16. България поведе с 20:16 след грешка на канадците. Цветан Соколов атакува мощно от втора линия доведе до 21:16. Мощна атака на Виктор Йосифов през центъра - 22:16. Тройна българска блокада спря атака на Далас Суниъс 23:16. Виктор Йосифов изведе България до геймбол при 24:17. Единичен блок на Теодор Тодоров затвори първата част с 25:17.
Мондиал 2014: България - Канада
Втората част започна равностойно до 2:2. Канада поведе с 6:3 след мощен сервис на Гевин Шмит. Канадците дръпнаха със 7:3, но грешен серевис на Гевин Шмит направи резултата 4:7. Гевин Шмит атакува в аут и 5:7. Ас на Цветан Соколов след бомбен сервис 6:7. Канада поведе с 8:6 при първото техническо прекъсване след атака на Джон Гордън Перин. Атака на Виктор Йосифов доведе до равенство при 8:8. Канада пак поведе с 3 точки при 8:11 след троен блок срещу атака на Тодор Алексиев. Виктор Йосифов атакува през центъра за 9:11. България намали до 10:12 след великолепна атака на Николай Пенчев от зона 4 по диагонала. Северноамериканците отново поведоха с 4 точки при 10:14. Ас на Джон Перин - 10:15. Пламен Константинов взе прекъсване за България. Второто техническо прекъсване дойде при 11:16. При 11:18 Пламен Константинов взе второто си прекъсване в гейма. Ас на Данаил Милушев 13:18. Тодор Скримов намали до 14:19. Никалъс Хоуг постигна директна точка от начален удар за 14:21. Цветан Соколов намали до 16:23 след атака. Ас на Виктор Йосифов намали до 17:23. Канада стигна до геймбол при 17:24 след атака на Джон Перин. Троен блок хвана атака на Цветан Соколов и Канада спечели втората част с 25:17.
България поведе с 2:1 в началото на третата част след атака на Цветан Соколов. Атака по блока на Николай Пенчев - 3:2. Цветан Соколов направи 4:3 с атака по диагонала от зона 2. Мощна атака на Цветан Соколов по правата и 7:6. Андрей Жеков пусна топката за 8:7 при първото техническо прекъсване. Грешка на Адам Симак даде 2 точки аванс на България при 9:7. Мощна атака на Цветан Соколов по правата доведе до 10:7. Глен Хоуг взе прекъсване за Канада. Блокаут на Ники Пенчев доведе до 11:7. Атака на Ники Пенчев и 12:8. Великолепен пайп на Ники Пенчев доведе до 13:9. Никълъс Хоуг атакува в аут за 14:9. България поведе с 16:12 при второто техническо прекъсване след саревис в аут на Никалъс Хоуг. Блокаут на Цветан Соколов - 17:14. България поведе с 19:16 след грешен начален удар на Джон Перин. Тодор Алексиев атакува по късия диагонал за 20:17. Ас на Гевин Шмит - 20:19. Пламен Константинов взе прекъсване за България. Гевин Шмит сгреши на начален удар- 21:19. Тодор Алексиев атакува мощно по диагонала от зона 4 за 22:20. Атака в аут на Джон Перин - 23:20. Глен Хоуг взе второто си прекъсване в гейма. Цветан Соколов атакува по правата за 24:20, след силен сервис на Тодор Скримов. Ас на Тодор Скримов донесе успаха на България с 25:20 в третата част.
България поведе с 3:2 в началото на 4-ия гейм след атака на Цветан Соколов. Канада успя да излезе напред с 6:5 след атака на Цветан Соколов в аут. Джон Перин пусна топка в атака за 7:5. Джъстин Дъф спря атака на Тодор Скримов и Канада поведе с 8:5 при първото техническо прекъсване. Николай Пенчев намали до 6:8, след като преди това Теодор Салпаров имаше отлична изява в защита. Последва ас №4 на Тодор Скримов в мача - 8:8. Виктор Йосифов атакува през центъра за 9:10. Николай Пенчев атакува силно за 10:11. Ас на Андрей Жеков изравни резултата при 11:11. България поведе с 12:11 след мощен сервис на Андрей Жеков. Цветан Соколов се пребори за едно трудна топка на мрежата - 13:12. Тодор Скримов атакува перфектно от зона 2 по диагонал за 14:13. Цветан Соколов атакува в разкъсаната блокада на Канада за 15:13. Сервис в мрежата на Гевин Шмит и 16:14 за България при второто техническо прекъсване. Андрей Жеков се хвана за лявото бедро и веднага физиотерапевтът ни Петър Атанасов му оказа помощ. България поведе с 18:15 след нов бомбен сервис на Тодор Скримов и блокада на Цветан Соколов. Глен Хоуг взе второто си прекъсване в гейма. Блокаут на Цветан Соклов и 19:15 за България. Виктор Йосифов и Николай Пенчев хванаха на блок Далас Суниъс - 20:17. Канада намали до 19:20 след атака на Джон Перин. Теодор Тодоров атакува през центъра, след като Андрей Жеков му вдигна с една ръка 21:19. При 21:20 Пламен Константинов взе прекъсване. Пайп на Тодор Скримов доведе до 22:20. Тодор Алексиев атакува по острия диагонал за 23:20. Канада намали до 22:23 след блок на Гевин Шмид срещу атака на Цветан Соколов. Единичен блок на Никалъс Хоуг срещу атака на Тодор Алексиев и 23:23. Гевин Шмит изведе Канада до геймбол при 24:23. Пламен Константинов взе прекъсване за България. Теодор Тодоров възстанови равенството 24:24 след атака през центъра. Блокаут на Гевин Шмит изведе Канада до геймбол №2 при 25:24. Ас на Гевин Шмит донесе успеха на Канада в 4-ата част с 26:24.
Канада поведе в началото на тайбрека с 4:2 след атака на Джон Перин. Блок на Джъстин Дъф спря атака на Теодор Тодоров 2:5. Грешка на Адам Симак и 3:5. Гевин Шмит атакува по диагонала от зона 2 за 2:6. Сервис в мрежата на Гевин Шмит - 3:6. Виктор Йосифов намали до 5:7 с атака през центъра. Тодор Скримов би сервис в мрежата - 5:8 при смяна на игралните полета. Гевин Шмит атакува мощно за 9:6 за Канада. Северноамериканците поведоха с 10:6. Цветан Соколов намали до 7:10. Гевин Шмит направи 11:7 с атака по диагонала от зона 4. Никалъс Хоуг отигра трудна топка за 12:7. Пламен Константинов поиска видео повторение на ситуацията, но тя не отсъдена в полза на България. Последва прекъсване за националите ни. Адам Симак хвана на блокада атака на Цветан Соколов. Пламен Константинов взе и второто си прекъсване в тайбрека. Данаил Милушев замени Цветан Соколов. Гевин Шмит изведе Канада до мачбол с много технично пусната топка. Дани Милушев върна една точка за 8:14. Блокаут на Никалъс Хоуг донесе успеха на Канада с 15:8 в тайбрека и 3:2 в мача.
Цветан Соколов стана най-резултатен за България с 22 точки (2 аса), а Николай Пенчев добави 13 точки. Резервата Тодор Скримов се отличи с 8 точки (4 аса).

Гевин Шмит заби 22 точки (3 аса), а Джон Гордън Перин добави 18 (1 ас, 3 блока). Никалъс Хоуг се отличи със 17 точки.

БЪЛГАРИЯ - КАНАДА 2:3 (25:17, 17:25, 25:20, 24:26, 8:15)
БЪЛГАРИЯ: Андрей Жеков 4, Цветан Соколов 22, Николай Пенчев 13, Тодор Алексиев 4, Теодор Тодоров 10, Виктор Йосифов 9 - Теодор Салпаров-либеро (Тодор Скримов 8, Мирослав Градинаров, Данаил Милушев 2, Добромир Димитров)
Старши-треньор: Пламен Константинов
КАНАДА: Тейлър Сандърс, Гевин Шмит 22, Джон Перин 18, Джъстин Дъф 9, Руди Верхьоф 1, Никълъс Хоуг 17 - Дейниъл Люис-либеро (Далас Суниъс, Фредерик Уинтерс, Дъстън Шнайдер 2, Адам Симак 8)
Старши-треньор: Глен Хоуг

СНИМКИ: FIVB.CH

ГАЛЕРИЯ от мача БЪЛГАРИЯ - КАНАДА 2:3 - ТУК!!!