Младежите на България с втора загуба на Европейското, този път 2:3 от Италия

Националният волейболен отбор на България за младежи допусна втора поредна тежка загуба на европейското първенство в Словакия и Чехия. След като вчера паднаха от Франция с 0:3, днес момчетата на селекционера Николай Желязков допуснаха обрат и отстъпиха драматично на връстниците си от Италия с 2:3 (25:20, 23:25, 25:21, 15:25, 13:15) в третия си мач от Група I, игран този следобед в залата на град Нитра.

Така българските младежи имат 4 точки след 1 победа и 2 загуби и останаха с минимални шансове за класиране сред първите два тима в групата и съответно за полуфиналите. Младите волейболисти на "Скуадра адзура" пък излязоха начело във временното класиране преди останалите мачове от днес, като са с 8 точки след 3 победи от 3 мача. Утре е почивен ден на шампионата на Стария континент, а във вторник (2 септември) България излиза срещу Сърбия. Срещата е от 21,00 часа българско време.

Българите започнаха много добре мача. Благодарение на сервисите си поставиха под напрежение Италия и взеха първата част с 25:20. "Адзурите" водеха през целия втори гейм, като стигнаха до 24:20. Младите български "лъвчета" спасиха три геймбола, но в крайна сметка италианците го спечелиха с 25:23. Италия поведе и в третия гейм с 19:16, но българските младежи успяха да го обърнат до 23:20 в своя полза след две страхотни блокади на Николай Къртев. България затвори гейма при 25:21 в своя полза и поведе с 2:1. Четвъртата част бе изцяло под контрола на "Скуадра адзура", която я спечели с убедителното 25:15 и вкара мача в тайбрек. Петият решителен гейм бе напълно равностоен, но в крайна сметка Италия триумфира с 3:2 след 15:13.

Над всички за българския тим бе Трифон Лапков с 19 точки (1 ас, 60% ефективност в атака, 56% позитивно и 28% перфектно посрещане), но и неговите усилия не помогнаха за победата. За "адзурите" Тициано Мацоне реализира 16 точки (3 блока, 1 ас, 46% ефективност в атака, 52% позитивно и 14% перфектно посрещане), Андреа Аргента, който игра само до третия гейм, добави 12 точки (2 блока и 43% ефективност в атака) за победата.
ИТАЛИЯ: Алберто Поло 6, Марко Вители 7, Симоне Джанели 8, Тициано Мацоне 16, Фердинандо Дела Волпе 11, Андреа Аргента 12 - Фабио Балазо-либеро (Матео Пистолези, Себастиано Милан 7, Джанлука Галаси 4, Джакомо Рафаели 3)
Старши-треньор: Микеле Тотире
БЪЛГАРИЯ: Велизар Чернокожев 13, Михаил Цветанов 6, Владимир Станков 1, Красимир Георгиев 11, Трифон Лапков 19, Николай Къртев 9 - Станислав Драмов-либеро (Илия Петков, Павел Иванов, Мартин Мечкаров 1, Жулиен Георгиев 6)
Старши-треньор: Николай Желязков.