Националите по футбол потеглят за Азербайджан за старта на новия турнир FIFA Series

Ейбар взе историческо баско дерби

Отборът на Ейбар надви с 1:0 Реал Сосиедад в баски сблъсък от първия кръг на Примера дивисион, игран в 30-хилядното едноименно градче. Това беше исторически първи мач в елита в историята на скромния тим. Хави Лара реализира гола в 45-ата след красиво изпълнение от фаул. Ейбар показа стабилна игра и заслужено извоюва първи успех.

Специално за срещата стадион "Ипуруа" беше снабден с допълнителни седалки, за да достигне капацитет от 5910 зрители. Любопитно, на терена излязоха 22-ма испанци. Домакините започнаха по-напористо. В седмата минута централният бранител Раул Албентоса стреля с глава близо до гредата. В 11-ата Анхел Родригес засече центриране от фаул, а топката профуча опасно над гредата.

В 22-ата Серхио Каналес беше спрян от Албентоса. В 24-ата Хави Лара шутира, топката изненада вратаря Субикарай Гони, последва удар с глава на Анхел Родригес, но брилянтното разтягане на стража спря пътя на топката към мрежата.

В 45-ата минута Хави Лара вкара историческия първи гол за Ейбар в елита. Испанският полузащитник изпълни фаул на метър от аутлинията, като завъртя топката в далечния горен ъгъл и изненада вратаря - 1:0.

В 55-ата минута Иманол Агирече беше близо до изравняването след страхотен пас на Каналес, но вратарят Чаби Ирурета спаси. Централната двойка на Ейбар се справяше много добре и гостите от Сан Себастиан изпитваха сериозни трудности в завършването на нападенията си с удар.

В 71-ата минута Естебан Гранеро шутира, но топката се отби от защитник. В 77-ата влезлият в игра Карлос Вела беше изпуснат, но не успя да намери очертанията на вратата след удар с глава. До края на мача опитите на "чури урдин" срещнаха стабилен отпор.