България отново не успя да се справи с Черна гора

Мъжкият национален отбор на България по баскетбол регистрира пета поредна загуба в група В на квалификациите за Евробаскет 2015, след като тази вечер нашите загубиха от Черна гора със 73:83 в среща, която се игра в столичната зала „Универсиада”.

Най-резултатен за трикольорите беше Александър Везенковсъс 17 точки, като младокът добави към сметката си и 7 борби, а Павлин Иванов и Божидар Аврамов вкараха съответно по 16 и 15 точки.

Българите откриха резултата след добра игра в защита и последвала бърза атака завършена от Александър Везенков, но след това гостите бързо се възползваха от няколко грешки в нашата защита и поведоха с 8:6. Последва тайм-аут за Георги Младенов, а след подновяването на играта Везенков, Аврамов и Великов бяха в основата на страхотна серия от 13:0, с която България отново поведе - 21:14. В последните две минути черногорците се събудиха за момент и намалиха леко изоставнето си, но буквално в последните секунди Павлин Иванов вкара за 23:18 след10 минути игра.

Втората четвърт отново започна отлично за България, като Асен Великов ръководеше умело играта на нашите в нападение, а това доведе и до най-голямата разлика в мача до този момент – 26:18 след нов кош на Иванов. В следващите минути гостите от Черна гора се съвзеха и успяха да се доближат само на две точки от родните национали, а до края на периода грешките в защитата на нашите продължиха, а серията в полза на гостите скочи до 17:0, което доведе и до пълен обрат в полза на съперника ни - 34:41.

Павлин Иванов напомни за себе си и на старта на третия период, като вкара от далечно разстояние, а след него Великов и Везенков също се разписаха от тройката и върнаха нашите в мача – 44:49. Черна гора пак намери пътя към двуцифрената преднина за 54:44, като в минути до края на частта, въпреки няколко отлични изяви на триото Везенков-Аврамов-Иванов в нападение, нашите не успяха да се доберат до пълен обрат и след 30 минути игра изоставахме с 57:63.

Заключителната четвърт на мача отново започна с кош за родните баскетболисти, но след това и двата отбора се надпреварваха да пропускат от чисти позиции и близо две минути резултата се запази 59:63. Първи се отпушиха трикольорите след два успешни наказателни удара на Ники Върбанов, но гостите отговориха с тройка на Попович, а след нови два пропуска българите, Драгичевич и Рочести внесоха спокойствие в редиците на гостите – 72:65. В последните три минути на мача играта се накъса изключително много, което се оказа изцяло в полза на тима на Черна гора. Гостите демонстрираха необходимото спокойствие, като бяха допълнително подпомогнати от пропуските на възпитаниците на Младенов, което доведе и до петата загуба на България в квалификациите за Евробаскет 2015 – 73:83

България – Черна гора 73:83 (23:18; 11:23; 23:22; 16:21)

БЪЛГАРИЯ: Илиев, Захариев 5, Аврамов15, Великов 9, Ваклинов, Върбанов 7, Иванов 16, Маринов 2, Маршавелски, Везенков 17, Димитров 2

Черна гора: Михайлович 2, С.Сехович 4, Драгичевич 10, Се.Сехович 15, Голубович 15, Рочести 17, Радович 2, Джуришич, Мараш 1, Попович 11, Иванович 2, Борисов 5