Късни голове спасиха Арсенал при гостуването на Евертън (видео)

Късни голове на Аарън Рамзи (83) и резервата Оливие Жиру (90) донесоха равенство 2:2 за Арсенал при гостуването на Евертън на "Гудисън парк". Гостите изоставаха в резултата след първото полувреме, когато Шеймъс Коулмън и Стивън Нейсмит бяха дали комфортна преднина на "карамелите", но с по-добра игра през втората част и добра работа пред гола на своите нападатели се добраха до точката. Мениджърът на "артилеристите" Арсен Венгер също спомогна за това неговият тим да се върне в мача, след като резервите му имаха сериозно участие и в двете попадения. Първо Санти Касорла подаде на Рамзи за 1:2, а след това друга резерва - Жиру, донесе точката за неговия отбор.

Началните минути по нищо не предвещаваха развитието на двубоя в полза на Евертън. Дори напротив - първата сериозна ситуация пред една от двете врати бе пропусната от Алекс Окслейд-Чембърлейн, който стреля отлично след една избита от защитата на Евертън топка, но ударът му мина на сантиметри от дясната греда зад Тим Хауърд. Ситуацията бе изключително чиста, тъй като американският вратар нямаше видимост към топката и ако тя бе в очертанията на вратата, със сигурност щеше да се озове в мрежата му.

Постепенно обаче домакините изнесоха играта в по-предни позции и още с първия си шанс за гол откриха резултата. Гарет Бари центрира в наказателното поле, където защитата на Арсенал изпусна Шеймъс Коулмън и той отблизо прониза Войчех Шчесни за 1:0. Самият вратар също носи вина за попадението, тъй като не излезе да пресече центрирането на Бари, което бе на няколко метра пред голлинията му.

До почивката Евертън успя да удвои своя аванс, като попадението за "карамелите" падна в самия край на полувремето. Негов автор бе Стивън Нейсмит, но ситуацията при гола му предизвика доста полемики. Ромелу Лукаку изведе своя колега зад защитата на гостите и  тойс едно докосване преодоля Шчесни за 2:0. В това положение обаче останаха сериозни съмнения за засада на русокосия халф на "карамелите" при паса на Лукаку. Решението на реферите да зачетат гола на Нейсмит предизвика сериозно недоволство от страна на мениджъра на Арсенал Арсен Венгер.

На почивката мениджърът на гостите направи промяна в тактиката си, заменяйки слабо представилия се Алексис Санчес с типичен таран в лицето на Оливие Жиру. Французинът пропусна възможност да се разпише още в 48-ата минута, когато центриране на негов съотборник го намери сам срещу вратата, но той прати топката над горната греда. Все пак неговата поява на терена раздвижи играта на гостите и те създадоха доста положения пред Тим Хауърд, които обаче не успяваха да реализират доста дълго време.

В крайна сметка обаче по-добрата игра на Арсенал след почивката не остана невъзнаградена, като в последните минути на срещата лондончани реализираха търсените от тях попадения. Резервите на Арсен Венгер бяха в основата на техния обрат. Първо Сантиаго Касорла след технично включване по лявото крило откри Аарън Рамзи абсолютно непокрит на два-три метра от голлинията на Хауърд и уелският национал не сгреши за 2:1.

В последната 90-а минута пък Оливие Жиру донесе точката на гостите от негостоприемния "Гудисън Парк", след като се пребори със Силвен Дистен за едно центриране на Начо Монреал в наказателното поле и от няколко метра с глава прониза Хауърд за крайното 2:2. По този начин Арсенал за втора поредна седмица извоюва точки в последните минути на двубоя си, след като на старта на сезона стигна до пълен обрат срещу Кристъл Палас с гол в последната минута.