България надигра Кения с 3:2 в Мексико Сити

Вторият състав на женския национален отбор по волейбол на България победи Кения с 3:2 (25:19, 23:25, 26:24, 24:26, 15:12) във втория мач от група Q, на първия турнир от трета дивизия на Световното Гран При в Мексико.

Така отборът на България записа втора петгеймова победа в турнира, след като в първия ден надви и Алжир със същия резултат. Нашите отново дадоха точка на съперника и имат актив от 4 точки от двете срещи. Това им отрежда обаче първо място във временното класиране, преди втория мач от групата.

И в този мач волейболистките ни показваха големи амплитуди в играта си, като редуваха силни и слаби моменти в мача. Това логично се отрази на цялостното им представяне и доведе до оспорвана среща и игра на нерви до край.

Националките ни започнаха добре, като в първия гейм преклониха съперничките  след серия от седем поредни точки и от 14:16 обърнаха резултата до 21:16 в наша полза. Това бе основен момент в гейма и нашите ни го спечелиха без повече проблеми.

Във втората част обаче кенийките показаха, че не се предават, като на свой ред взеха минимален аванс и започнаха да диктуват играта. Слабостите в играта на българския тим се запази, като нашите догонваха до край, а съперничките изравниха геймовете 1:1.

В следващите две части играта отново бе равностойна, като в решителните минути двата тима последователно надделяваха и си размениха по един гейм. Все пак България имаше възможност да спечели четвъртата част и победа с 3:1 точки, като водеше с 22:19, но допусна изравняване, а от там и загуба в гейма.

В петата решителна част българските волейболистки обаче показаха, че имат характер и са боеспособен тим. Те взеха първоначален аванс 3:1 и 8:6 и го запазиха докрай. Въпреки усилията на кенийките, този път родните представителки не се огънаха, устояха на атаките на съперника и спечелиха гейма, а с това и крайната победа.

Реализатор за България стана Нася Димитрова с 21 точки. Славина Колева добави 15 за победата.

БЪЛГАРИЯ - КЕНИЯ 3:2 (25:20, 23:25, 26:24, 24:26, 15:12)
БЪЛГАРИЯ: Петя Баракова 2, Славина Колева 13, Десислава Николова 7, Силвана Чаушева 10, Виктория Григорова 14, Нася Димитрова 21 - Ивелина Монова-либеро (Цветелина Николова, Габриела Цветанова 7, Гергана Петрова 2, Мира Тодорова 3)
Старши-треньор: Иван Петков
КЕНИЯ: Еверлин Макуто 14, Рут Джепнегетич 10, Джанет Вания, Лидия Мейо 19, Мърси Моим 22, Брейксайдъс Хадамби 14 - Елизабет Уанияма-либеро (Джейн Уариму 4, Ноел Марумби)
Старши-треньор: Дейвид Лунгано.