Литекс отпадна, въпреки че бе много близо до чудото (видео)

Отборът на Литекс приключи тазгодишното си участие в евротурнирите, въпреки че бе много близо до сензационен краен успех в Унгария. Ловчанлии победиха с 2:1 местния Дьошгьор в реванша от втория предварителен кръг в Лига Европа, но отпадат след домакинското поражение с 0:2 преди седмица.

Гостуни откри от дузпа в 38-ата минута. Вилмар Джордан изравни в 80-ата, а пет минути по-късно от дузпа отново той даде преднина на ловчанлии. В последните секунди българите опитаха всичко, но не стигнаха до нужния гол и с общ резултат 2:3 напускат надпреварата.

Сезонът не започна добре за Литекс под ръководството на новия наставник Красимир Балъков. Освен поражението от Дьошгьор, ловчанлии паднаха и от ЦСКА (0:1) у дома в първия кръг от новото първенство в "А" група.

Литекс - Дьошгьор

"Оранжевите" тръгнаха с мисълта за атака от самото начало и в 9-ата минута пред Джордан се откри първа възможност за гол, но той пропусна. Домакините реагираха бързо и в 12-ата минута Егершеги бе много близо до гол, но от няколко метра стреля покрай вратата.

В следващите минути ловчанлии наложиха контрол върху събитията на терена. В 21-ата минута юношата Кристиян Малинов отправи изстрел, който премина встрани от целта. Малко след него Армандо Ваюши също не бе точен.

В 38-ата минута обаче унгарците направиха една от малкото си атаки през първата част и получиха право да изпълнят дузпа, а Гостуни не сбърка от бялата точка.

ЦСКА излъга Литекс в Ловеч

След почивката футболистите на Литекс продължиха да търсят път към вратата на съперника. Пробив на Джордан можеше да донесе опасност в 56-ата минута, но завършващият му пас бе изчистен. Пет минути по-късно Данило Асприля нахлу по крилото и подаде на Ваюши, чийто шут бе спасен с крак от вратаря на Дьошгьор. Секунди след това изстрел на Малинов профуча над гредата.

В 71-ата минута Николай Бодуров бе много близо до това да отбележи първи гол за "оранжевите" в двата сблъсъка, но ударът му след корнер бе спасен. Малко след това силен изстрел на Асприля профуча край гредата.

В 80-ата минута настоятелността на българския отбора даде резултат. Петрус Бумал даде отличен пас на Джордан и за тарана не бе проблем да пусне кълбото покрай стража Антал за 1:1.

След попадението ловчанлии се хвърлиха стремглаво в атака и в 85-ата минута получиха право да изпълнят дузпа. Най-активният в оранжев екип - Джордан, бе повален в наказателното поле и сам се нагърби със задачата да изпълни наказателния удар, който превърна във втори гол.

В последните минути "оранжевите" хвърлиха всички сили, за да направят чудото, но така и не стигнаха до гол. В 90-ата минута Джордан бе изблъскан в гръб в наказателното поле и с право претендираше за дузпа, но швейцарският рефер не посмя да даде втори наказателен удар. В добавеното време се стигна до стихиен натиск, но голово положение пред вратата на домакините нямаше. В самия край на мача Красимир Балъков получи червен картон, тъй като влезе на терена, за да подаде топката на играч на съперника.

Лига Европа, 2 предварителен кръг, реванш:

ДЬОШГЬОР - ЛИТЕКС 1:2 (в първия мач 2:0)
1:0 Гостуни (38)
1:1 Джордан (80)
1:2 Джордан (85-д)

ДЬОШГЬОР: Антал, Дебрецен, Хушич, Кадар, Окука, Егершеги, Богнар (64-Мариянович), Елек, Гостуни (73-Бори), Грумич (82-Немет), Бача

ЛИТЕКС: Винисиус, С. Попов (86-Божиков), Менди, Бодуров, Недялков, Малинов (77-Руменов), Бумал, Цветков (66-Ангелов), Асприля, Ваюши, Джордан

Жълти картони: Окука (Д); Цветков, Ваюши, Недялков (Л)
Стадион: "Шустой"
Съдия: Николай Хани (Швейцария)