България срази Казахстан с 3:0 и е на полуфинал на Купа "Елцин"

Женският национален отбор на България победи Казахстан с 3:0 (25:23, 25:20, 25:19) във втория си мач от предварителна група В на силния международен турнир за Купа "Борис Елцин", който се провежда в град Екатеринбург.

Така българките записаха първи успех в груповата фаза, след като в първия ден отстъпиха на Япония с 1:3. Това им отреди второ място в класирането на групата и продължаване напред на полуфинал на турнира. Според регламента българските волейболистки ще играят с първия от Група А, който за момента е тима на Холандия.

Възпитаничките на Валдимир Кузюткин започнаха с неуверено мача, като поеха ролята на догонващ, а на второто техническо прекъсване съперничките водеха с 4 точки разлика 16:12. Големият обрат настъпи в решителните минути, когато българките направиха точкова серия и обърнаха нещата в своя полза. При 23:21 за Казахстан решаваща роля изигра Елица Василева, която основно допринесе за обрата, а нашите момичета взеха гейма с 25:23.

Във втората част Казахстан отново поведе в началото, но после българките взеха инициативата и спечелиха гейма с 25:20.

Българските волейболистки поведоха още в началото на 3-ия гейм и лесно го затвориха с 25:19.

Емилия Николова заби 17 точки (61% ефективност в атака). Капитанът на България Страшимира Филипова добави 13 точки (2 блока, 73% ефективност в атака). елица Василева се отчете с 12 точки (52% ефективност, 20% перфектно и 48% позитивно посрещане).

За Казахстан най-резултатна стана Мудритская с 12 точки.

БЪЛГАРИЯ - КАЗАХСТАН 3:0 (25:23, 25:20, 25:19)
БЪЛГАРИЯ: Диана Ненова 4, Ева Янева 8, Христина Русева 2, Елица Василева 12, Старшимира Филипова 13, Емилия Николова 17 - Десислава Николова-либеро (Лора Китипова, Добриана Рабаджиева, Цветелина Заркова 1)
Старши-треньор: Владимир Кузюткин
КАЗАХСТАН: Мудритская 15,  Анаркулова 8, Анарбайева 10, Омалченко 5, Ишимишева 2, Берешнева 9 - Стороженко-либеро (Ягодина 1, Фендрикова)
Старши-треньор: Олександър Гутор.