България с 10-та загуба в СЛ след бойко 1:3 от Русия (ВИДЕО + ГАЛЕРИЯ)

Мъжкият национален волейболен отбор на България допуснаха 10-та загуба в тазгодишната Световна лига. Обновеният тим на временния старши-треньор Найден Найденов отстъпи на олимпийския шампион и настоящ победител в турнира Русия с 1:3 (22:25, 23:25, 25:22, 20:25) в първия мач помежду им от последния кръг в Група "А", игран тази вечер пред около 6000 зрители в зала "Арена Армеец" в София.
България с 10-та загуба в СЛ при 1:3 от Русия
Втората среща между двата тима е утре (6 юли) отново от 20,00 часа в зала "Арена Армеец" и ще бъде предавана пряко по TV7. Тя е без значение за българите, но с огромно за "Сборная", която трябва да гони задължителна победа с 3:0 или 3:1, за да класира на 100% за финалите във Флоренция.
Първият гейм на срещата започна по-добре за "Сборная", която поведе с 4:0 след блокада на Денис Бирюков, мощен ас на Дмитрий Илиних и две атаки в аут на Валентин Братоев. Тайм-аутът на Найден Найденов даде ефект и българите намалиха до 5:6 след пусната топка на разпределителя Георги Братоев и силен ас на брат му Вальо Братоев. Все пак първата техническа пауза дойде при 8:6 за Русия след успешна атака на Николай Павлов. Постепенно руснаците си върнаха преднината при 11:7 след атака на Дмитрий Илиних и грешка на Георги Братоев. Разликата леко нарасна до 13:8 след ас на Илиних, което накара Найден Найденов да вземе втори тайм-аут. Въпреки това, играта продължи точка за точка до 16:11 след блокада на руския разпределител Сергей Гранкин. Руските волейболисти запазиха преднината си до 19:14 след атака през центъра на Николай Апаликов и блокада на Илиних, след което направиха резултата 21:14 в своя полза след грешка на българите и успешна контра от втора линия на Денис Бирюков. Постепенно българските "лъвове" стопиха изоставането си до 21:23 след серия от силни сервиси на Цветан Соколов, включително и ас, и успешни контри на Вальо Братоев. Все пак момчетата на треньора Андрей Воронков взеха гейма с 25:22 след грешка от сервис на Вальо Братоев.
Втората част тръгна равностойно до 3:3, след което България дръпна с 6:3 след блок-аут на разпределителя Георги Братоев, технично отиграване на Николай Пенчев и силна контра от втора линия на Цецо Соколов. Последва равенство при 7:7 след грешка на Жоро Братоев и контра на Николай Павлов, но все пак първото техническо прекъсване дойде при 8:7 за българските момчета след отлична атака на Вальо Братоев. Играта продължи точка за точка до 11:10 след блок на Цецо Соколов, след което последва бомбен негов ас и 12:10. Руснаците веднага изравниха за 12:12 след блокада на Денис Бирюков и аут на Соколов. Русия успя да поведе при 14:13 след контра на Дмитрий Мусерский. Втората техническа пауза пък дойде при минимална преднина за "Сборная" - 16:15 след нова успешна атака на Павлов. Последва контра на Павлов - 17:15 и тайм-аут за Найден Найденов. Разликата леко нарасна при 19:16 след атака в аут на пълния дебютант за българския тим Иван Латунов. Резултатът стана 21:17 след блокада на Бирюков. Българските играчи спасиха два геймбола на Русия и стигнаха до 23:24 след два страхотни блока на Ники Пенчев. Тайм-аутът за Андрей Воронков даде резултат и руснаците затвориха гейма в своя полза при 25:23 след поредна атака на Павлов и поведоха с 2:0.
В началото на третия гейм Русия стартира с 3:1 след грешка на Вальо Братоев и блокада на Дмитрий Мусерский. Постепенно българите изравниха при 5:5 след блок-аут на Ники Пенчев и блокада на разпределителя Жоро Братоев. Първата техническа пауза пък дойде при минимална преднина за българските момчета - 8:7 след атака-пайп на Вальо Братоев. Последваха атака на Дмитрий Илиних и силна контра на Николай Павлов и 9:8 за "Сборная". Последва нов обрат и 10:9 за България след атака на Цецо Соколов и аут на Денис Бирюков. Руснаците моментално си върнаха преднината при 11:10 след атака и блокада на Бирюков. Българските "лъвове" сътвориха нов обрат за 14:13 след две страхотни атаки на Ники Пенчев. Второто техническо прекъсване пък дойде при 16:14 за България след мощна контра-пайп на Вальо Братоев. Русия веднага направи 16:16 след атака на Павлов и блокада на Николай Апаликов. Равенството се запази до 18:18, след което руските волейболисти дръпнаха с 19:18 след грешка в атака на Цецо Соколов. Играта отново продължи точка за точка до 20:20, след което последва атака в аут на Мусерский и 21:20 за България. Резултатът стана 23:21 след успешна контра на Цецо Соколов. В крайна сметка България спечели гейма с 25:22 след нова силна контра на Соколов.
Четвъртата част тръгна добре за руснаците, които първо поведоха с 2:0 след грешка на България и блокада на Дмитрий Мусерский, а след това с 6:2 след контри на влезлия като резерва Сергей Савин и Николай Павлов. Въпреки тайм-аута за Найден Найденов, първото техническо прекъсване дойде при 8:4 за Русия след бърза атака през центъра на Николай Апаликов. Последваха блокада на Апаликов и контра на Савин - 10:4 и второ прекъсване за Найден Найденов. Независимо от това, последва втора силна контра на Савин и 11:4. Постепенно "трикольорите" стопиха разликата до 12:11 след силен ас на Ники Пенчев, три отлични блокади на Цецо Соколов и завърналия се в игра Красимир Георгиев и грешка на Сергей Савин. Междувременно в игра за "Сборная" се появи лошото момче на руския волейбол Алексей Спиридонов на мястото на Денис Бирюков. Русия върна две точки за 14:11 след атака на Спиридонов и аут на Краси Георгиев. Втората пауза пък дойде при 16:12 за руския тим след технично пускане на Спиридонов. Последваха силни изяви на Цецо Соколов и Вальо Братоев и 16:15. Русия моментално си върна предимството при 20:15 след серия от силни сервиси на Спиридонов и успешни контри на Павлов и Савин. Момчетата на Андрей Воронков без проблеми спечелиха гейма с 25:20 след поредна успешна атака на Николай Павлов, а с това и мача с 3:1.
Най-резултатен за българския тим стана капитанът за този уикенд Цветан Соколов с 19 точки (3 блока, 2 аса и 34% ефективност в атака), а Николай Пенчев добави 15 точки (2 блока, 1 ас, 38% ефективност в атака и 67% перфектно посрещане), но и това не помогна за успеха. За руснаците Николай Павлов (1 блок и 38% ефективност в атака) и Дмитрий Мусерский (4 блока, 1 ас и 62% ефективност в атака) реализираха съответно 16 и 13 точки за победата.
БЪЛГАРИЯ - РУСИЯ 1:3 (22:25, 23:25, 25:22, 20:25)
БЪЛГАРИЯ: Георги Братиев 5, Цветан Соколов 19, Валентин Братоев 13, Николай Пенчев 15, Красимир Георгиев 1, Венцислав Трифонов 1 - Мартин Божилов-либеро (Иван Латунов 2, Добромир Димитров)
Старши-треньор: Найден Найденов
РУСИЯ: Сергей Гранкин 3, Николай Павлов 16, Дмитрий Илиних 10, Денис Бирюков 11, Дмитрий Мусерский 13, Николай Апаликов 8 - Артьом Ермаков-либеро (Денис Земченок, Сергей Макаров, Сергей Савин 4, Алексей Спиридонов 1)
Старши-треньор: Андрей Воронков.

Снимки: ЕМОНА ЦОНЧЕВА, SPORTAL.BG