На 6 юли 2008 г. Григор спечели "Уимбълдън". Сега финалът е на същата дата

Григор Димитров направи най-голямата досега крачка към славата с убийствено 3:0 над шампиона на "Уимбълдън" Анди Мъри. Цяла Великобритания се надяваше местният любимец да защити титлата си и да спечели четвъртфинала, но... никой не бе питал българина.

Григор детронира шампиона Мъри на "Уимбълдън" и е на 1/2-финал

С 6:1, 7:6, 6:2 само за 2 часа и 1 минута Григор разклати основите на империята. В ложите невярващо гледаха принц Уилям и съпругата му Кейт, актьорът Хю Грант, британски звезди от спорта и шоубизнеса. А на корта звездата беше нашето момче. В неговата ложа стискаха палци родителите му Мария и Димитър. Може и да не са кралски особи, но сияеха горди!

За първи път Димитров е на полуфинал в турнир от Големия шлем. В петък Гришо ще играе срещу Новак Джокович, пречупил хърватина Марин Чилич с 3:2 сета.

"Остават ми още 2 мача в турнира, трябва да бъда концентриран - демонстрира увереност Григор след победата. - Трудно е да играеш срещу Анди в неговата родина. Но това бе един от онези дни, в които бях много стабилен от началото до края. Мъри не бе на най-доброто си ниво. Той е приятел, но така е в тениса - само един печели."

Димитров гледа с оптимизъм и към историята. Когато се срещне с Мъри, победителят винаги триумфира в турнира.

Григор влиза в топ 10 на ATP ранглистата, като въпросителната е около позицията му. Тя ще е най-малко №9, но може и да се надява на още по-предно класиране при финал или титла.

Григор разби Мъри още на старта на мача - 6:1 само за 25 минути. Това бе и първият загубен сет от шампиона за турнира. Последва най-оспорваната битка и Димитров я спечели с тайбрек - 7:6. "Това бе ключовият момент в мача - посочи българинът. - След това вече контролирах нещата."

В третия сет Мъри загуби вяра, а Григор намираше удари, които изтръгваха аплодисменти дори от разочарованите британци - 6:2 и за шампиона всичко свърши.

На съседен корт Джокович и Чилич водеха битка, но възгласите на фенове от срещата на българина с Мъри се чуваха толкова ясно, че Ноле се ядоса. "Защо направо не пуснете техния мач на екрана, за да ги гледаме и ние", изстреля шега сърбинът към рефера.

Но с Григор шега не бива. Българинът изигра своя най-силен мач и е близо до мечтата на всяко дете с ракета в ръка - титла от "Уимбълдън". През 2008-а 18-годишният тогава българин спечели турнира за юноши на свещената трева в Лондон. Датата бе 6 юли. Сега финалът при мъжете пак е на 6 юли!