Федерер отново сред най-добрите четирима на "Уимбълдън"

Бившият номер 1 в световната ранглиста Роджър Федерер се класира за 35-ия си 1/2-финал в турнир от Големия шлем. 32-годишният швейцарец навакса сет пасив, за да победи своя сънародник и приятел Стан Вавринка с 3:6, 7:6(5), 6:4, 6:4 на Откритото първенство на Великобритания. Федерер, който има седем трофея от ”Уимбълдън”, ще се изправи в следващия си мач срещу победителя от двубоя между Милош Раонич (Канада) и Ник Киргиос (Австралия). В петък Маестрото от Базел ще се опита да достигне до своя девети финал в ”Ол Ингланд Клъб”.

Както е известно, носителят на рекордните 17 титли от Шлема има един загубен финал в турнира и това е този през 2008 година, когато отстъпи срещу Рафаел Надал (Испания). Нещо повече – Федерер има 72 победи и едва 8 поражения на ”Уимбълдън” – вторият най-добър резултат в ”Оупън ерата” след този на Джими Конърс (84 победи и 18 загуби).

Поставеният под номер 5 в схемата Вавринка, за когото това бе първи 1/4-финал в Лондон, се прости с шансовете за втори мейджър триумф в рамките на тази година. Припомняме, че 29-годишният швейцарец спечели Откритото първенство на Австралия в началото на сезона, като на финала се наложи срещу Надал.

Един пробив се оказа решаващ за изхода на откриващия сет между Федерер и Вавринка. По-младият от двамата швейцарци поведе с 4:1 и до края на частта не позволи обрат. С напредването на двубоя обаче четвъртият в схемата Федерер намери ритъма си на игра и ограничи броя на непредизвиканите грешки. Въпреки че имаше две възможности за пробив във втория сет, седемкратният шампион не се възползва. Така се стигна до тайбрек, който бе спечелен от Федерер със 7:5 точки и резултатът в частите бе изравнен. Именно след приключването на този сет Вавринка поиска и намесата на физиотерапевт. Очевидно той имаше физически проблем, който се отрази на представянето му до края на срещата. Федерер осъществи ранен пробив в третия сет и нямаше никакви трудности да задържи инициативата, а след това и да спечели частта с 6:4. От своя страна, Вавринка нямаше нито един брейкпойнт в сета. Роджър продължи да диктува случващото се на централния корт в ”Ол Ингланд Клъб” и с нов ранен пробив нанесе удар на съперника си в четвъртия сет. Федерер сервираше за победата при 5:4 и именно това бе моментът, в който прояви леко колебание. Вавринка отрази четири мачбола, стигна до брейкпойнт, но въпреки това не събра сили за друго в двубоя. При петата си възможност да затвори мача Федерер не сбърка. Така той направи нова важна крачка към мечтания осми трофей на ”Уимбълдън”.

Това бе 14-а победа за Роджър от общо 16 сблъсъка с Вавринка. Световният номер 4 остави в статистиката 10 аса и 46 печеливши удара. При Вавринка директните точки от сервис бяха 9, а уинърите – 51. Третият в класацията на ATP Стан обаче направи 24 непредизвикани грешки – с 10 повече от Федерер.