Нова победа и Григор е на 1/4-финал в "Куинс" (видео)

13-ият в световната ранглиста и поставен под номер 4 в схемата Григор Димитров се поздрави с нова победа на турнира в "Куинс Клъб" в Лондон. 23-годишният хасковлия надигра в мач от третия кръг французина Едуар Роже-Васлен със 7:6 (3), 6:4 и се класира на 1/4-финалите. Там Димитров ще срещне №8 в схемата Александър Долгополов (Украйна), който продължава напред след отказване на финландеца Ярко Ниеминен.

Това бе вторият мач между Димитров и Роже-Васлен до момента, като родният талант вече е с две победи срещу този съперник. Двамата се срещнаха за първи път миналия месец на турнира от серията "Мастърс" в Рим на клей. Тогава Григор победи намиращия се в момента на 53-о място в ранглистата на ATP французин с 4:6, 6:3, 6:4.

Днес българинът имаше леки проблеми в откриващото си подаване в срещата, но макар че се стигна до равенство, Димитров взе първия гейм в мача. Григор си спечели първия брейкпойнт в мача в четвъртия гейм при 2:1 в своя полза. При 30:30 в подаването на Роже-Васлен Димитров направи прекрасен минаващ удар по правата от бекхенд и въпреки че пропусна първата точка за пробив, при втората хасковлията направи отличен ретур, след който французинът изпрати топката в мрежата. Григор затвърди с лекота пробива и авансът му в резултата стана 4:1.

Сервирайки за сета при 5:3 обаче Григор допусна изоставане от 0:40, най-вече заради грешки от бекхенд. Димитров отрази първата от трите поредни точки за пробив, но при втората Роже-Васлен с прекрасен печеливш удар от бекхенд "матира" българина и върна пробива, а малко след това изравни резултата със своя сервис - 5:5, въпреки че Григор имаше 2 сетбола. Първият сет трябваше да се реши след тайбрек и в него Григор започна силно, реализираейки мини-пробив и повеждайки с 3:1 точки. Роже-Васлен върна мини-пробива за 2:3, но веднага след това хубав ретур на българина затрудни максимално излезлия на мрежата французин, чийто удар намери мрежата - 4:2 за Григор. Секунди по-късно авансът на Димитров стана 5:2, а при 6:3 нашето момче сложи край на първия сет с великолепен ретур.

В петия гейм на втория сет при 2:2 двойна грешка на Роже-Васлен донесе брейкпойнт на Димитров и в следващото разиграване той го реализира след превъзходен минаващ удар от бекхенд. Без никакви проблеми Григор затвърди пробива и поведе с 4:2. Григор имаше точка за пробив и в следващото подаване на съперника си, но Роже-Васлен все пак съкрати аванса на българина в резултата - 3:4. При 5:4 Григор бе повече от убедителен, като вкара няколко бомбени сервиса и затвори мача с гейм на нула.

Двубоят продължи 82 минути, като Григор пласира 15 аса - три пъти повече от съперника. Димитров допусна 3 двойни грешки (4 за Роже-Васлен) и спечели 88% от точките, разиграни при първи сервис на българина. За сравнение французинът спечели 67% от точките след вкаран първи сервис.

С днешния успех Димитров, който през 2012 година достигна до 1/2-финалите, си заработи 45 точки за световната ранглиста и 17 430 евро.