Тежък мач и победа за Пиронкова в Париж

Първата ракета на България Цветана Пиронкова изигра изключително тежък мач, но все пак след много нерви и здрава битка се класира за втория кръг на Откритото първенство на Франция. Пловдивчанката, която е под номер 42 в световната ранглиста, загуби първия сет срещу Аника Бек (Германия), но направи обрат и стигна до крайния успех в мача с 6:7(5), 6:3, 6:2 след 2 часа и 33 минути игра. Така Цвети си заслужу 42 000 евро от наградния фонд и 70 точки за световната ранглиста и те ще се прибавят директно към актива й, тъй като през миналия сезон отпадна още на старта на надпреварата след загуба от Южени Бушар. Във втория кръг българката ще има за съперничка победителката от руския двубой между поставената под номер 7 в схемата Мария Шарапова и Ксения Первак.

Първият сет бе много равностоен и двете тенисистки така и не успяха да реализират пробиви. Прeобладаваха продължителните разигравания от основната линия, а на няколко пъти Пиронкова изненада съперничката си и с чудесни къси топки. До 3:3 така и нямаше точка за пробив. Първа до брейкпойнт все пак стигна българката, но така и не се възползва от него в седмия гейм. В следващия пък 51-ата в света Бек получи шанс за пробив, след като Пиронкова имаше затруднения при собственото си подаване. И пловдивчанката обаче съумя да се измъкне в напрегнатия момент - 4:4. Германката поведе с 30:0 в десетия гейм при сервис на Цвети, но нашето момиче се справи и спечели подаването си. При 5:5 първата ни ракета имаше две точки за пробив, но след грешки пропиля своите възможности да вземе гейма и да сервира за сета. Все пак българката си заслужи аплодисментите на публиката с великолепен форхенд уинър в този гейм. След това тя взе подаването си и така първата част трябваше да се реши в тайбрек.

Бек поведе с 3:1 точки, но след поредния си страхотен форхенд 26-годишната Пиронкова изравни - 3:3. Последва обаче грешка при опит за къса на пловдивчанката и тя влезе отново в ролята на изоставаща. Това се запази до края на тайбрека. Цвети отрази два сетбола за 4:6 и 5:6 точки, но след удар в аут загуби тайбрека с 5:7 точки, а с това и частта след 70-минутна битка. Българката на няколко пъти изпусна нервите си на корта.

За разлика от първия сет, във втория пробивите валяха. При поредния изблик на ярост към собствените си грешки Пиронкова изкрещя на корта "Не мога да вкарам един тъп форхенд. За какво играя бе, братче? Е*аси тъпата игра". В следващия гейм българката се пропука и допусна пробив за 1:2. С чудесен ретур тя успя да го върне веднага в четвъртия гейм, но размяната на пробиви продължи. Първо Бек взе подаването на съперничката си за 3:2, след което Цвети отново изравни с брейк. При 3:3 германката получи шанс за третия си пробив в частта, но така и не се справи. В следващия гейм Пиронкова нанесе своя удар и осъществи пробив за 5:3, а няколко минути по-късно при собствен сервис спечели сета безпроблемно с ас за 6:3.

Устремът на българката продължи и в третата част. Тя реализира ранен пробив, а във втория гейм продължи да използва основното си оръжие в този мач - късите топки. Цвети отрази брейкпойнт и поведе с 2:0. В третия гейм тя можеше да увеличи преднина си още, но германката спаси две точки за пробив. 20-годишната Бек все пак не се предаде без борба в този сет. Младата германка върна пробива за 2:2, но радостта й продължи твърде кратко. Пиронкова взе инициативата в ръцете си и до края на сблъсъка на даде нито гейм на опонентката си. Най-добрата ни тенисистка направи пробиви за 3:2, след което още един на нула за 5:2. Сервирайки за победата, Цвети имаше известни проблеми и пропусна цели шест мачбола. При седмия обаче Аника Бек прати форхенд в мрежата и така българката се поздрави с изстраданата победа.

Това бе трети мач между Пиронкова и германката и първи успех за пловдивчанката. Предишните им срещи бяха в Люксембург през миналия сезон и в Доха през февруари тази година.

Цвети остави в статистиката на днешния двубой 6 аса и 45 печеливши удара. Тя не направи двойни грешки, а непредизвиканите й бяха общо 68. От своя страна, Бек не се отчете с нито една директна точка от сервис за сметка на 3 двойни грешки. Уинърите в актива на германката бяха 18, а непредизвиканите грешки - 52.