Реал изстрада бленуваната Десета, храбър Атлетико потъна в сълзи (видео + галерия)

Бленуваната Десета корона на клубен европейски шампион най-накрая е на главата на Реал Мадрид след 12-годишно чакане и невероятна драма срещу градския съперник Атлетико Мадрид на финала в Лисабон. Хората на Карло Анчелоти измъкнаха трофея след продължения и крайно 4:1 в своя полза. Резултатът обаче категорично не показва съотношението на силите на терена, след като до 93-ата минута на мача Атлети бе тимът, който държеше трофея в ръцете си. Именно в този момент Реал нанесе своя удар.

Серхио Рамос се превърна в герой за своя отбор за пореден път през този сезон, изравянавайки резултата в 93-ата минута на финалния сблъсък. Защитникът вкара с глава след центриране от корнер на Лука Модрич и прати мача в продължения.

Преди това попадение "рохибланкос" предвкусваха победата и първата си титла от Шампионската лига, след като дълго време удържаха аванс от един гол. Диего Годин прати топката в мрежата за 0:1 в 36-ата минута след грешка на Икер Касийяс, който излезе неразчетено и позволи да бъде прехвърлен от топката.

В допълнителното време Реал бе безкомпромисен и отбеляза цели три гола във вратата на своя опонент. Техни автори станаха Гарет Бейл, записал решителен гол по подобие на попадението си в мрежата на Барселона на финала за Купата на Краля, Марсело Виейра, разписал се за 3:1 в 117-ата минута и звездата Кристиано Роналдо, реализирал рекордното 17-о попадение на сметката си за тазгодишното издание на ШЛ от дузпа в последната 120-а минута.

Първото голямо събитие в мача дойде в деветата минута на срещата. Тогава нападателят Диего Коща трябваше да напусне игра, след като не издържа на темпото, наложено от двата отбора. Бразилският нападател с испански паспорт се възстанови от контузия, но очевидно не бе напълно готов за двубоя и трябваше да бъде заменен от Адриан Лопес.

След половин час без особени опасности пред двете врати, точно в 31-ата минута и двамата вратари можеха да си отдъхнат с облекчение. Първо отбраната пред Икер Касийяс не успя да изчисти топката продължително време от наказателното си поле, но нямаше нападател в червено-бял екип, който да нанесе удар. В ответната атака пък Гарет Бейл се озова на стрелкова позиция малко зад точката на дузпата, но стреля на сантиметри от дясната греда зад Тибо Куртоа, пропускайки безспорно най-чистото положение за гол до този момент.

Само пет минути по-късно Атлети нанесе своя удар. Отбраната на Реал и вратарят Икер Касийяс сбъркаха фатално при центриране в наказателното поле и Диего Годин се възползва от това, за да прехвърли вратаря за 0:1. Касийяс се хвърли отчаяно за топката, но не успя да предотврати нейното влизане в мрежата му.

Втората част започна с натиск на "белия балет". Кристиано Роналдо изпълни опасно пряк свободен удар от 23 метра, но Куртоа спаси силния му шут и изби в корнер. От него Реал отправи още един изстрел, но без да уцели рамката на вратата. Макар да изглеждаха доста притеснени от неприятния развой на събитията на терена, футболистите на Реал създадоха още една голова ситуация в 62-ата минута. Тогава Кристиано остана непокрит в наказателното поле при центриране отляво, но не успя да уцели вратата на Тибо Куртоа от няколко метра пред голлинията.

Точно 10 минути по-късно, в 72-ата минута възможност да изравни се откри и пред другия мултимилионен футболист на "Лос Меренгес" Гарет Бейл. Уелският национал бе оставен непокрит от отбраната на Атлети на границата на наказателното поле и стреля, но топката отново не намери очертанията на вратата на Куртоа. Пет минути по-късно Бейл демонстрира невероятната си скорост, за да се откъсне зад защитата на Атлетико, но в решителния момент на удара уцели тревата на терена на "Луж" и прати топката в аут. Натискът на "белите" продължи и в 79-ата минута голмайсторът Годин трябваше да избива на метри пред голлинията след удар на Бейл.

В заключителните минути на двубоя Реал направо натика съперника в неговото наказателно поле и атаките пред Куртоа се редяха една след друга. В крайна сметка този натиск даде резултат и Серхио Рамос изравни резултата. Бранителят вкара поредния си невероятно важен гол през този сезон, засичайки топката след центриране от корнер на Лука Модрич. По този начин той спаси отбора си от сигурна загуба и прати мача в продължения, оставяйки жива надеждата за Десетата.

В допълнителните 30 минути Реал се възползва от психологическото предимство на късния гол, който вкара в редовното време. В 110-ата минута Анхел ди Мария проби по лявото крило и се озова очи в очи с Тибо Куртоа. Белгийският вратар успя да отрази удара на аржентинеца, но топката полетя към връхлитащия Гарет Бейл, който от непосредствена близост надскочи Тоби Алдервейдерлд и я прати в мрежата за 2:1 в полза на Реал.

Това попадение на практика предреши мача, след като сломи съпротивата на Атлети и даде крила на Реал. Марсело направи резултата 3:1 в 117-ата минута с удар от границата на наказателното поле, а Кристиано Роналдо си изработи и отбеляза дузпа за окончателното 4:1 в полза на "Лос Меренгес", донесло на клуба рекордната десета титла на Европа.

РЕАЛ МАДРИД - АТЛЕТИКО МАДРИД 4:1
0:1 - Годин (36)
1:1 - Рамос (93)
2:1 - Бейл (110)
3:1 - Марсело (117)
4:1 - Роналдо (120)

Реал (4-3-3): Икер Касийяс, Даниел Карвахал, Рафаел Варан, Серхио Рамос, Фабио Коентрао (59-Марсело Виейра), Сами Кедира (59-Иско), Лука Модрич, Анхел ди Мария, Кристиано Роналдо, Карим Бензема (79-Алваро Мората), Гарет Бейл
Атлетико (4-4-2): Тибо Куртоа, Хуанфран, Диего Годин, Жоао Миранда, Филипе Луиш (83-Тоби Алдервейерлд), Габи, Коке, Раул Гарсия (66-Хосе Соса), Тиаго Мендеш, Давид Вийя, Диего Коща (9-Адриан Лопес)
ЖЪЛТИ КАРТОНИ: Серхио Рамос, Сами Кедира, Марсело, Рафаел Варан, Кристиано Роналдо (Р); Раул Гарсия, Жоао Миранда, Давид Вийя, Хуанфран, Коке (А)