Без Милан в Европа за първи път от 16 години (видео)

Италианският гранд Милан няма да играе в Европа за първи път от 16 години насам. "Росонерите" победиха с 2:1 Сасуоло в последния си мач за сезона, но въпреки това не успяха да вземат билет за Лига Европа, тъй като Парма не допусна сензация на "Енио Тардини" срещу нокаутирания Ливорно.

Отборът от Милано започна с двама нападатели в лицето на Джампаоло Пацини и Кака, а зад тях действаше Адел Таарабт. Малко изненадващо наставникът на Дявола Кларънс Зеедорф остави на пейката италианския национал Марио Балотели, който се появи в игра след почивката. Атаката на Сасуоло пък се водеше от Доменико Берарди, който скъса мрежата на миланския колос през зимата.

В минутите преди срещата вицепрезидентът на "червено-черните" Адриано Галиани заяви, че бъдещето на Зеедорф ще се реши в края на месеца. Същото важи и за това на неговия помощник Мауро Тасоти, който преди точно 20 г. вдигна купата от Шампионската лига над главата си като капитан във финала с Барселона в Атина.

Сред резервите за 18-кратните шампиони попадна 15-годишният нападател Хашим Мастур, на когото специалистите на Апенините предричат бляскаво бъдеще. Тази вечер "росонерите" дебютираха с новия си екип, с който ще играят мачовете си през следващия сезон. За първи път от 1999 г. миланистите носят на гърдите си ретро-емблемата, каквато имаха на екипа, посветен на своята 100-годишнина.

Мачът започна отлично за Милан и след едва 120 секунди игра Съли Мунтари откри резултата. Попадението стана факт след чудесен удар на полузащитника от дистанция с левия крак. В 27-ата Найджъл де Йонг шутира от фаул и след рикошет топката се спря в мрежата – 2:0. Това бе втори гол през сезона за холандеца, след като той попари и вратата на Интер в дербито на Милано.

"Росонерите" можеха да стигнат и до трети гол, но вратарят на гостите Алберто Помини изби майсторски удар на Кака.

Второто полувреме бе по-слабо от първото. В 68-ата минута френският бранител на домакините Филип Мексес получи втори жълт картон за задържане на нападател на Сасуоло и Милан остана с човек по-малко.

До 73-ата минута Зеедорф вече бе извършил трите си смени, като на терена се появи завърналият се след контузия Стефан Ел Шаарауи. Фараона се включи добре в двубоя, като дори можеше да се поздрави с гол. В игра обаче не влезе 15-годишният Мастур, който бе на косъм да бие постижението на легендата Паоло Малдини, чийто дебют за първия тим на Милан е на 16 години и половина.

В 87-ата минута червен картон видя и Паоло Канаваро за нарушение срещу Ел Шаарауи, а две минути след това съдията Паоло Валери назначи много спорна дузпа за гостите. На всичко отгоре реферът изгони Матия Де Шилио от игра и Милан остана на терена с 9 играчи. Симоне Дзадза не сгреши от бялата точка за 2:1. До края не се случи нищо интересно и така "росонерите" официално останаха извън Европа за първи път от 1998 г.