Канада победи Швеция след продължение

Защитникът Райън Елис се разписа в продължението за победа на Канада с 3:2 над Швеция в решаващия мач за първото място на група "А" от световното първенство по хокей на лед. Олимпийските шампиони, които започнаха срещата като втори в класирането, вече са категорични лидери само мач преди края на груповата фаза. Шведите, защитаващи титлата си от миналата година, са втори, макар да имат равни точки с отбора на Канада.

Канадският вратар Бен Скривънс спаси удар на Дик Акселсон с кънката си и даде начало на контраатака, която премина през нахлуващия през лявата була Марк Шайфеле. "Кленовите листа" останаха с числено предимство в бързината на атаката и нападателят на Уинипег подаде шайбата пред Елис, който я вкара покрай вратаря Андерс Нилсон само 2:22 минути преди сирената. Освен че спечелиха драматично мача, канадците трябваше и да обръщат в резултата след голове на Йоаким Линдстрьом и Линус Класен. Те се разписаха с двете попадения за Швеция след общо 21:06 минути на леда, но Канада изравни до края на втората третина чрез Брейдън Шен и Кевин Биекса.

Националният тим на САЩ победи Финландия с 3:1 в ранния мач от група "Б", с което американците излязоха на второ място в класирането. Тайлър Джонсън отбеляза две попадения за САЩ, а с една шайба за европейците отговори Туука Мантула.