Необятен Ювентус! Исторически 102 точки и шампионски купон в Торино (видео+галерия)

Отборът на Ювентус влезе в историята, побеждавайки с 3:0 Каляри в последния си мач за сезона в Серия "А". Футболистите на Антонио Конте записаха своята победа №33 в кампанията, която в комбинация с останалите 32 и трите равенства им носи общ сбор от 102 точки в крайното класиране. Това е историческo постижение, тъй като досега никога тим от италианския шампионат не е финиширал с трицифрено число в точковия актив.

Любопитно е, че Юве стана рекордьор в исторически план и спрямо другите шампиони във водещите първенства - Бенфика (101 точки от 1991 г.), Реал Мадрид (100 точки от 2012), Барселона (100 точки от 2013) и др.

"Бианконерите" си спретнаха шампионско празненство, като на трибуните на "Ювентус Стадиум" бе опънат плакат, адресиран до треньора Конте: "Антонио, не ни оставяй". В сектора с най-верните тифози на гранда пък бе изобразена огромна ротативка, като на нейния среден ред бе изобразено италианското знаме и емблемата на клуба. Под нея бяха тези на Рома, Наполи и Фиорентина.

Необятен Ювентус! Исторически 102 точки и шампионски купон в Торино

Преди началото на мача първенците на Италия си направиха обща снимка в компанията на своите деца, а край тъчлиния бе президентът на Юве Андреа Аниели заедно със своята съпруга Ема Уинтър и сина им Джакомо Даи Аниели.

Срещата започна отлично за домакините и след 8 минути игра Андреа Пирло откри резултата. Професора бе точен от фаул, като това бе пети гол за него през сезона. В 15-ата минута Фернандо Йоренте реализира своето 16-о попадения в Серия "А", като Цар лъв вече може да мисли изцяло за списъка на Висенте Дел Боске за световните финали в Бразилия. Пет минути преди почивката Клаудио Маркизио опъна мрежата за 3:0 с красив удар под гредата и така купонът в Торино потече с пълна сила.

На два пъти капитанът Джанлуиджи Буфон показа изключителната си класа, спасявайки изстрели на Виктор Ибарбо и Даниеле Десена. След почивката Джиджи обра овациите на публиката, когато в 54-ата минута бе заменен от дълбоката резерва Рубиньо. В 80-ата минута трибуните бяха на крака и за другата голяма звезда Пирло, който отстъпи място на крилото Симоне Пепе.

В последните минути на мача Конте сложи фланелка върху официалната си риза с надпис, посветен на "тези, които пишат история", и №102 на гърба. Примерът му бе последван от всички от щаба на "зебрите". Последният съдийски сигнал донесе огромната и заслужена радост на Старата госпожа. Шампионите спринтираха по терена в очакване на своето награждаване. Трето поред за колоса на италианския футбол.