Край на сушата! Арсенал отново с трофей след 9 години чакане (видео + галерия)

Деветгодишното чакане за Арсенал приключи. "Артилеристите" спечелиха първи трофей от 2005-а година насам, след като стигнаха до обрат във финала на ФА Къп. Лондончани губеха с 0:2 от Хъл, но в крайна сметка се добраха до успех с 3:2. В редовното време играчите на Арсен Венгер изравниха до 2:2, а в продълженията гол на Аарън Рамзи донесе Купата на Англия във витрината на клуба. Преди това Хъл стигна до два бързи гола в първите десет минути, дело на Джеймс Честър и Къртис Дейвис. Скоро Санти Касорла намали, а в средата на втората част Лоран Косиелни направи 2:2.

Резултатът бе открит още в четвъртата минута, когато след изпълнение на корнер Том Хъдълстоун се опита да стреля към вратата. Ударът му обаче стигна до Джеймс Честър, който подложи крака си, за да прати топката в десния ъгъл на Лукаш Фабиански.

Лошият старт за Арсенал стана кошмарен пет минути по-късно. След едно центриране отляво Алекс Брус стреля с глава, ударът му се отби в градата, но Къртис Дейвис бе на точното място за добавката и направи 2:0 в полза на Хъл. Играчите на "артилеристите" претендираха за фаул в тяхна полза малко преди центрирането за гол, но апелите им не бяха чути от съдията.

Арсенал спечели ФА Къп

Скоро обаче Арсенал се върна в мача. В 16-ата минута Санти Касорла намали след отличен пряк-свободен удар. В следващите минути Арсенал наложи натиск, с който искаше да стигне до изравняване още преди почивката, но не успя. В 43-ата минута се стигна до спорна ситуация, в която Мати Фрайът се пребори с Лоран Косиелни за една спорна топка и излезе сам срещу вратаря на Арсенал. Реферът Лий Пробърт обаче отсъди фаул на атакуващия футболист, което предизвика недоволство от страна на играчите на Хъл.

След почивката лондончани продължиха с натиска си. В 58-ата минута Арсенал поиска дузпа, но не я получи. Том Хъдълстоун събори Оливие Жиру в наказателното поле с удар в гърлото, но съдията не отсъди нарушение. Само шест минути по-късно Арсенал отново не получи дузпа. Джейк Ливърмор повече от очевидно игра с ръка в наказателното поле при едно центриране но арбитърът отново остана безмълвен. Съвсем скоро "артилерситите" имаха претенции за трета неотсъдена дузпа. Касорла навлезе в наказателното поле, където Дейвис го посече. Съдията обаче отново не даде нищо.

Натискът на Арсенал все пак даде резултат в 71-ата минута. При един корнер и няколко рикошета във въздуха, топката се озова до Косиелни в малкото наказателно поле. Французинът се обърна и успя да прокара топката във вратата на съперника.

В 79-ата минута Арсенал можеше да стигне до пълен обрат, но Киърън Гибс направи много голям пропуск, след като прати топката над вратата, оставен сам на границата на малкото наказателно поле. До края на редовното време Арсенал отново натискаше, но до победното попадение отново не се стигна. Така се наложи да се играят допълнителни 30 минути.

В началото на първото продължение Арсенал отново бе близо до гол, но удар на Жиру с глава срещна гредата. Логичното все пак се случи в 109-ата минута. При една от поредните атаки на "артилеристите" Оливие Жиру намери с пета Аарън Рамзи в наказателното поле, който без да се бави прати топката в мрежата. В самия край на допълнителния половин час Хъл можеше да стигне до дузпи. Фабиански излезе неразчетено и резервата Алуко го изпревари. Ударът му от малък ъгъл извън наказателното поле обаче мина встрани от гредата.

Така Арсенал стигна до крайния успех в мача и се поздрави с 11-ата си Купа на Англия в историята си. С това постижение се изравни с Манчестър Юнайтед като тима с най-много подобни трофеи. За Хъл пък остава утехата, че отборът ще участва в европейските клубни турнири догодина. "Тигрите" ще участват в третия квалификацинонен кръг на Лига Европа.

АРСЕНАЛ - ХЪЛ 3:2
0:1 Честър (4)
0:2 Дейвис (9)
1:2 Касорла (17)
2:2 Косиелни (72)
3:2 Рамзи (109)

Арсенал (4-2-3-1): Фабиански; Саня, Мертезакер, Косиелни, Гибс; Артета, Рамзи; Касорла (101- Росицки), Йозил (101- Уилшър), Подолски (61- Саного); Жиру

Хъл Сити (5-4-1): Макгрeгър; Дейвис, Брус (67- Макшейн), Честър, Розениър, Елмохамади; Ливърмор, Хъдълстоун, Мейлер, Куин (74- Алуко); Фрайът