Много нерви, счупена ракета, костелив румънец и триумф за Григор в Мадрид (видео + галерия)

Българският топтенисист Григор Димитров се класира за третия кръг на "Мастърс" турнира в Мадрид след много тежък мач с номер 164 в света Мариуш Копил (Румъния), завършил 2:1 сета (4:6, 6:3, 7:6 (7)) след повече от два часа и десет минути игра. Румънският тенисист се представи много силно и игра като равен с голямата надежда на световния тенис. Все пак характерът в края спечели победата в полза на 22-годишния българин. Димитров защити точките си от миналата година и ще гони върхово класиране срещу чеха Томаш Бердих в следващия етап на надпреварата.

Много нерви, счупена ракета, костелив румънец и триумф за Григор в Мадрид Григор започна мача с много слаб процент на първи сервис, но успяваше да взима подаванията си. Още в първия гейм хасковлията допусна двойна грешка и не вкара нито един първи сервис. Румънецът също съумяваше да печели сервирането си. Разиграванията бяха доста кратки и лишени от блясък. При 3:2 Димитров имаше предимство 0:30, но неговият съперник направи четири поредни точки и изравни.

Много нерви, счупена ракета, костелив румънец и триумф за Григор в Мадрид Румънецът стигна първи до възможност за пробив при 4:4 и 15:40. Нашият допусна двойна грешка и при разиграването за 15:40 Копил направи впечатляващ минаващ удар, въпреки че беше натиснат сериозно. Копил успя да спечели втората си възможност за пробив след страхотен бекхенд по правата. В последния гейм за сета Григор сбърка смач на мрежата за 30:15, а след това румънецът направи хубаво деми воле, за да си извоюва два сетбола, като спечели втория за 6:4.

Нашият реагира като ужилен след загубения сет и набързо взе подаването си без да даде точка на Копил. При сервиса на румънеца Димитров стигна до предимство 0:30, но след две поредни непредизвикани грешки в мрежата провали усилията си. Гришо се ядоса на себе си и хвърли яростно ракетата, която не издържа на удара в земята. Минути по-късно 22-годишният българин възхити публиката с превъзходен хотдог, при който топката тупна на линията. При 2:1 за нашето момче се стигна до 40:40, но Копил успя да вземе гейма не и без помощта на късмета.

Много нерви, счупена ракета, костелив румънец и триумф за Григор в Мадрид При 3:2 най-накрая Григор стигна до брейкпойнт при 15:40. При следващото разиграване топката беше отсъдена в аут, но Димитров показа, че е вътре. На второ четене българинът и съдията се убедиха, че топката не е добра, което предизвика негодувание у румънеца. В крайна сметка преднината се покачи на 4:2 в полза на номер 14 в света и бързо 5:2 три минути по-късно. Димитров изравни сетовете след сравнително лесен сервис гейм за 6:3.

Много нерви, счупена ракета, костелив румънец и триумф за Григор в Мадрид В началото на третия сет българинът изпусна две възможности за пробив. И румънецът стигна до брейкпойнт при 2:1 в своя полза, но добрият първи сервис измъкна Григор - 2:2. Шестият гейм се оказа доста труден за българина. При 40:30 нашият играч направи двойна грешка. Последва и точка за пробив за румънеца, след като Димитров не беше категоричен на мрежата. Хубав диагонал от бекхенд и добрият първи сервис измъкнаха гейма в полза на Гришо -  3:3.

Много нерви, счупена ракета, костелив румънец и триумф за Григор в Мадрид Румънецът показваше стабилна игра и много от рисковите удари му се получаваха. Публиката ръкопляска на хубав бекхенд по късия диагонал, който му помогна отново да дръпне в геймовете - 4:3. Димитров беше още по-безапелационен в следващия гейм, взимайки го с четири поредни точки. Голямата надежда на световния тенис съумя да задържи подаването за 5:5, което беше с цената на оставане в мача. Гришо успя да спечели три поредни точки и стигна до скрит мачбол, който обаче беше премахнат след бърза игра сервис - воле. Два остри сервиса спечелиха гейма за румънеца - 6:5. Последва бърз гейм за 6:6 и начало на тайбрека.

Тайбрейкът вървеше без минипробиви със силно въздействие на сервиса. Копил отправи изключителен печеливш втори сервис за 3:2. Нашият първи се добра до минипробив след непредизвикана грешка - 5:4. Веднага след това неговият съперник изравни със страхотен бекхенд по правата върху линията. Нашето момче стигна до мачбол при 6:5 и сервис за опонента. При 7:6 Гришо имаше възможност да приключи срещата при свой сервис, но агресивната игра на румънеца ми попречи. Все пак нашето момче успя да излъже съперник и се наложи в тайбрека с 9:7.

Като цяло успехът на Гришо дойде след подобрен първи сервис след слабото представяне по този показател в първия сет. Димитров спечели с цели 12 точки повече от своя съперник (105:93) и заслужено триумфира.